ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rais Karel Václav (*04.01.1859 - †08.07.1926)

­­­­

Zapadlí vlastenci

Autor věnoval toto dílo učitelům, národním buditelům a v neposlední řadě také kněžím, kteří neúnavně pracovali za velmi těžkých podmínek v zapadlých horských vesničkách pro národní uvědomění. V "románu bez hlavního hrdiny", jak bývá dílo často označováno, se K.V.Rais navrací ke čtyřicátým letům minulého století, tedy k době národního obrození. Román byl ve své době velmi oblíben, o čemž svědčí přes třicet jeho vydání.
Hlavním pramenem byly Raisovy zápisky Věnceslava Metelky, podučitele v krkonošských Pasekách nad Jizerou (Pozdětín) u Vysokého nad Jizerou (Větrov).
Karel Čermák měl už odmalička těžký život. Otce nepoznal, maminka mu brzy zemřela. Vyrůstal u dědečka, který byl učitelem v Lánech. Když dědeček zemřel, byl z finančních důvodů nucen zanechat studia učitelského ústavu v Jičíně, a nastoupil na místo učitelského pomocníka (preceptora) v Pozdětíně.
Do Pozdětína se Karlovi vůbec nechce, dostane se mu však milého přijetí od řídícího učitele (principála) Čížka, faráře Stehlíka i od všech sousedů, a to mu vyžene všechny chmury z hlavy. Poznává, že i zde jsou lidé vzdělaní, a že vesnička žije čilým kulturním životem (hrají se ochotnická představení, "muzicíruje se" na faře, ve škole, i v kostele).
Na faře se mladý preceptor seznamuje s Albínkou, farářovou neteří, a vzplane k ní láskou. Albínka jeho city opětuje. Štěstí jim chce překazit ovdovělá mlynářka Žalačka, která sama Karlovi nadbíhá. Pomluví proto Karla před starým Podzimkem z Větrova (otec Albínky), který pak pohoršen pošle dceru do Prahy. Milenci si s pomocí panny Pepičky (teta Albínky) našli cestičku, aby si mohli alespoň psát.
Při besedě v Milově, která je pořádána na počest nastolení mladého hraběte Vladimíra, se Karel dozvídá skutečný příběh své maminky a poznává zde i svého otce Karla Taranta, inspektora na penzi, který jeho maminku svedl a opustil. Když inspektor, po Karlem přednesené písni "Kde domov můj" zjistí, že mladý zpěvák je jeho synem, je sražen záchvatem mozkové mrtvice.
Karel upoutal svým nadáním i mladého hraběte Vladimíra, což mu později dopomohlo ke štěstí.
Brzy nato, přesně na svatého Václava (28. září), se pozdětínští vlastenci – farář, učitel a Karel – vypravili do Prahy. Navštívili mnoho památek, přesto byli Prahou trochu zklamáni, neboť téměř všude slyšeli jen němčinu. Karel se v Praze setkal také s Albínkou, která se pak o Vánocích vrátila domů do Větrova.
Při vizitaci ve škole, které se účastnil i hrabě, byl Karel na farářovo doporučení jmenován učitelem v Milovech. Nakonec se se všemi usmířil i pan Podzimek a svolil ke sňatku Karla a Albínky.

VLASTNÍ HODNOCENÍ:

Musím popravdě přiznat, že tato kniha nebyla zrovna "má krevní skupina", ale o to víc jsem možná ráda, že jsem ji dočetla...

CITÁT Z KNIHY:

"Ano, Čech jsem, to mou slastí, slavnou honosím se vlastí!"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Verurunka, 03.11.2003

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Václav Rais - Zapadlí vlastenciMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­