ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rais Karel Václav (*04.01.1859 - †08.07.1926)

­­­­

O ztraceném ševci

  • podtitul: Pohorský obraz

Nejvýznamnější Raisův román z posledních let jeho života, ve kterém autor zachytil nejen těžký život podkrkonošského lidu, ale i národnostní útisk v pohraničí.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění v Praze roku 1954. Ilustroval Adolf Kašpar.

OBSAH:

Alois Hejkrlík ze Lhotky v Podkrkonoší se vyučil obuvnictví. Nějaký čas pracoval ve mlýně, pak jako dělník u mistra Elefanta v německé obci Korytné. Říkali mu Šustrlojzl. Lojzík se osamostatnil, oženil se s Kačenkou a žil pak spokojeně, dokud mu nezemřely děti a pak i milovaná žena.

V Korytné měl továrnu pan Kalenský, jemuž byly obchodní zájmy vším. Chtěl mít klid a radil k opatrnosti. S tím však nesouhlasil jeho mladý účetní Karel Slavík, muž uvědomělý, přímý a statečný. Seskupuje kolem sebe českou menšinu, půjčuje knihy a časopisy, pořádá přednášky a zábavy. Tím si znepřátelil svého správce Halwingera i vedení obce, jejímž přičiněním byl přeložen do Prahy.

V Korytné je i přes jeho odchod zjištěna silná česká menšina, jež stačí ke zřízení matiční školy.
Švec Hejkrlík se mezitím znovu oženil - a nešťastně. Žena Mary vládne, hašteřivostí lidi odpuzuje a ubohý švec musí dřít. Nebrání se jí ani, když ho přesvědčuje, že je Němec.

Přichází sčítací komise s učitelem Herrnschallem. Šustrlojzl prohlašuje, že je český švec. Nemůže jinak, nechce zarmoutit svou nebožku. Jaké by to bylo shledání na věčnosti, na něž se ubožák již dávno těší.

Záchvat mrtvice ukončil bludnou pouť "ztraceného ševce".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 31.05.2019

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Václav Rais - O ztraceném ševciMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­