ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rais Karel Václav (*04.01.1859 - †08.07.1926)

   
­­­­

Na lepším

Realistický obraz našeho venkova z konce minulého století ukazuje rozvrat manželství vlivem peněz, nejrůznější typy venkovských lidí, jejich problémy i charakteristické rysy myšlení.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství krásné literatury a umění v Praze roku 1964 (1. vydání tamtéž). Počet stran: 443.

DĚJ:

V románu Na lepším je vylíčen osud sedláka Vorala, jenž ve své touze po lepším životě ztrácí svůj kladný poměr ke všemu, co dřív vyplňovalo jeho život - rodina, půda -, a ocitá se na nakloněné plošině, jejíž konec je zároveň koncem lidské důstojnosti.

S jeho osudem je spjat také osud jeho ženy a nevinných dětí. Žena zapomíná zcela na sebe během těžké dřiny, kterou si vyžaduje jejich velký statek a obětuje se ráda pro lepší budoucnost svých dětí. Voral si však začíná uvědomovat velký rozdíl mezi svou předčasně zestárlou, udřenou ženou a jejich sousedkou Hanákovou, mnohem mladší a svěžejší. Porovnává svou domácnost s domácností jiných bohatých sedláků, jejichž ženy se nemusí starat o tři malé děti a při tom být od rána do večera na poli, a chce se jim ve všem vyrovnat. Když Hanáková odmítá jeho nejapné dvoření, přestane se starat o hospodářství, nespokojenost s celým jeho životem roste, až začne pít. Nakonec spočívá na bedrech nešťastné ženy, jež prošla křížovou cestou utrpení - nyní má starost nejen o statek a děti, ale i o muže, neboť toho jeho nezřízený život upoutal trvale na lůžko...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 24.01.2019

­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Václav Rais - Na lepšímMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­