ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rais Karel Václav (*04.01.1859 - †08.07.1926)

   
­­­­

Kalibův zločin (4)

Román z 19. století, který pojednává o tragickém osudu dobráckého starého mládence "z kraje" a vypočítavé horácké nevěstě, obávající se o osud svobodné matky.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství MOBA v Brně roku 2010 (1. vydání tamtéž). Počet stran: 224. ISBN: 978-80-243-3816-3.

OBSAH:

Děj románu se začíná rozvíjet, když starému mládenci Vojtu Kalibovi zemře jeho milovaná matka a zůstane se svým stařičkým tatínkem sám v chalupě. Po smrti matky si zbývající dvě sestry spolu s jejich manželi rozdělují věci po nebožce mamince. Obě sestry se snaží co nejvíce získat, ale zároveň se dušují, že chtějí vše rozdělit tak, aby nikdo nepřišel ke škodě. Celému rozdělování majetku přihlíží sám dobrácký Vojta, jenž přeje svým sestrám, a tak jim věnuje všechen majetek nebožky matky s výjimkou salupu, který nosívala jeho maminka do kostela.
Vojtu Kalibovi, který je starým mládencem a navíc už bez své matky, navrhne švagr Smrž námluvy v horské vesničce, kde bydlí Kadla se svou matkou Boučkovou a dalšími příbuznými. Při návštěvě se snaží Smrž popostrčit plachého Vojtu k větší náklonnosti ke Kadle. Vojta se cítí nesvůj, ale po čase se do Kadly zamiluje. Vojtovi se zdá, že Kadla též projevuje náklonnost k němu, a proto se domluví na svatbě, k níž Kadla svolí, ačkoli měla známost s Rachotou, který odešel na vojnu. Naneštěstí těsně před svatbou zemře Kadlin otec, jenž byl vyhnán z domova svou ženou pro alkoholismus. Podle zvyklosti se měla svatba odložit, ale matka Boučková s Kadlou tlačí na svatbu, a tak Vojta svatbu neodloží. Po svatbě se stěhuje Kadla do chalupy i svou matkou, která chce "na čas" pomoci své dceři v domácnosti. Matka Boučková vezme plně do rukou celou domácnost a Kadla nemusí v domácnosti skoro vůbec nic dělat a navíc starost o celé hospodářství padne na Vojtu. Zároveň Boučková poukazuje na velký výminek starého Kaliby a roznáší klevety po vesnici, dokonce se jí podaří vyštvat přítele starého Kaliby, který už nechce navštěvovat jejich stavení, protože Boučková ho obvinila, že vyjídá jejich stavení.

I přes všechny problémy Vojta stále miluje Kadlu, ale naopak se Kadla stává vůči svému manželovi čím dál více uštěpačnější a chladnější. Kadle se narodí syn a Vojta je šťastný, že má potomka. Naneštěstí Kadla jej pořád odhání od jejich syna a Vojta čím dál více cítí prázdnotu, proto raději věnuje veškerý svůj čas hospodaření a práci mimo stavení. Matka Boučková využívá Vojtu k placení nákladů na soudy o svém výminku a pro Kadlu představuje Vojta jen zdroj peněz.

Po čase se rozhoří mezi Kadlou a Vojtem hádka, při níž Vojta vykáže Boučkovou ze stavení - s ní nakonec odejde i Kadla. Vojta prosí Kadlu o odpuštění, ale Kadla mu vyčte, jaký je a řekne mu, že se jí hnusí. V rozrušení mysli Vojta vztáhne ruku na Kadlu a Boučková z incidentu udělá skandál a zažaluje ho u soudu. Vojta je povinen odpykat si svůj trest ve věznici, během jehož pobytu zemře jeho otec, s nímž se nemůže ani rozloučit.

Den před skončením trestu je Vojta nečekaně propuštěn a vrací se s obavami domů. Za okny svého stavení vidí Kadlu, jak ukazuje Rachotovi jeho syna, který je však ve skutečnosti Rachotův. Vojta popadne motyku a v návalu vzteku ji zabije. Vojta klesá mrtev vedle Kadly (nával krve do mozku) a Rachota se nenápadně vypaří z domu.
Boučková vystrojí nákladný pohřeb své dceři, na který přijde málo místních lidí. Po pohřbu Boučková odchází se svým vnoučetem pryč z vesnice.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Breberka, 01.06.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Václav Rais - Kalibův zločin (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­