ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

London Jack (*12.01.1876 - †22.11.1916)

   
­­­­

Bílý tesák (5)

Autor, známý svým mistrovským líčením nádhery severské přírody a života zvířat v neprozkoumaných lesích a sněžných pustinách, vypráví v této knize o tvrdých a nemilosrdných bojích s přírodou i zvířaty, jež musí svádět Bílý tesák - kříženec psa s vlkem. Nelítostné přírodní zákony i lidská ničemnost vychovává z Bílého tesáka zákeřného rváče a svému majiteli vydělává v psích zápasech velké peníze. Nakonec se však přece dostane z majetnictví špatného člověka, pozvolna se zbavuje své divokosti a stává se svému zachránci věrným strážcem a přítelem.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Dobrovský v Praze roku 2014. Z anglického originálu White Fang přeložil H. Jost. Upravila Věra Prokešová. Počet stran: 244. ISBN: 978-80-7390-152-3.

OBSAH:

Bílý tesák je celosvětově vydávaný dobrodružný román, v němž autor navazuje na své známější dílo Volání divočiny. Jedná se o velice zajímavý příběh ze druhé poloviny 19. století z prostředí Aljašky a Sierry Visty. Dílo má neobyčejně napínavý děj, hlavní postavou je divoké zvíře se zajímavými vlastnostmi, schopnostmi a dovednostmi.

Jde o krásný příběh ze severu, ve kterém má hlavní roli Bílý tesák, napůl vlk a napůl pes.
Bill a Henry putují se svojí smečkou psů přes zimní zasněženou krajinu s rakví, ve které je lord Alfred. Smečka vlků postupně likviduje psí spřežení. Dlouhou dobu, noc po noci, vlci psy zabíjí, až se Bill rozhodne, že vlky musí zničit. Jde s puškou ven se třemi náboji - zpátky se však již nevrátí a Henry zůstane sám. Vlci se již tolik nebojí a udržují si od psí smečky čím dál tím menší odstup. Jediným řešením pro jejich obranu je udržovat si oheň, kterého se vlci báli. Nakonec Henryho zachrání muži, kteří hledali lorda. Vlčí smečka se tedy kořisti musí vzdát, ale později stejně svou potravu najde jinde.

Ze smečky postupně vlci odchází, až zbudou pouze tři. Následně proběhne jakýsi boj mezi vlky o samici, který vyhrál Jednooký, jenž pak cestoval s vlčicí, která později usoudila, že by se měli usadit, aby mohla porodit štěňata. Pouze jedno přežije - je jím Bílý tesák.

Přichází ošklivé období, kdy mají všichni hlad. Kdyby se nenaučil Bílý tesák žít s lidmi, nepřežil by. Jeho matku lidé dost ovlivnili, a proto má z lidí respekt a snaží se je poslouchat. Jelikož je Bílý tesák z poloviny vlk, má svůj život velice těžký a důvěra v něj je pro ostatní psy minimální. Především pro Lip-Lipa, který nakonec donutí Bílého tesáka být mazanějším, chytřejším a víc útočnějším.

Ve skutečnosti by s lidmi ale nebyl, kdyby nečekal na svou matku, která měla být prodána. S lidmi byl také kvůli potravě. Ale takový život ho moc nebavil, stal se z něj tažný pes.

Šedý Bobr se vypraví prodávat kožešiny zlatokopům. Bílému tesákovi se bílí lidé zdají být lepší než ti černí. Ve Ford Yukonu se mu to moc zamlouvá. Bílý tesák se velice zalíbí jednomu bílému muži, Smithovi. Ten po Bílém tesákovi opravdu velice touží a dělá vše pro to, aby jej získal. Když už to skoro nešlo jinak, udělal z Šedého Bobra velkého milovníka alkoholu, a proto nebyl žádný problém psa/vlka později získat za pár flašek whisky.

Trénink a drsné výcviky z Bílého tesáka udělaly velice dobrého bojovníka. Jednou ale proti němu zvítězil buldok. Naprosto unavený, vyčerpaný a zničený téměř umírá. Koupí si ho ale jistý pan Weedon Scott a tím jej zachrání. Postupem času si Bílý tesák Weedona moc oblíbí. Žijí na farmě Weedonova otce, kde je velice spokojený. Zpočátku mu dělalo trochu potíže zvyknout si na další domácí zvířata, ale i s tímto si nakonec poradil. S fenkou Collie, která ho zpočátku nesnášela, má nakonec krásná štěňata a v klidu a v pokoji dožívá svůj život tam, kde je mu dobře.

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Spisovný jazyk, dlouhé věty, přímá řeč, dvojsmysly, anafory, er-forma...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lucie Ötwösová, 06.06.2016

­­­­

Diskuse k výpisku
Jack London - Bílý tesák (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­