ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

London Jack (*12.01.1876 - †22.11.1916)

­­­­
Jack London young

Jack London se narodil 12. ledna 1876 v San Franciscu. Byl opuštěn svým otcem Williamem Henrym Chaneyem. Vychovávala ho matka Flora Wellmanová a učitel hudby John London, jehož příjmení přijal. Jeho výchovu hodně ovlivnila chudoba, ve které žil. V deseti letech se stal velice zaníceným čtenářem knihovny v Oaklandu.

Po tom, co ve 14 letech opustil školu, pracoval jako námořník. Vydělával si na nákladních lodích jako nájemný dělník a přivlastnil si socialistické myšlenky jako člen protestní armády nezaměstnaných. V roce 1894 byl uvězněn v Niagara Falls pro tuláctví.

Aniž by měl nějaké dobré vzdělání, studoval sám v knihovnách. V 19 letech dostal povolení navštěvovat University of California v Berkeley. Tehdy už začal psát. Jeho první povídky se objevily v Atlantic Monthly a Overland Monthly.

V roce 1900 se oženil s Elizabeth Maddernovou, ale pak ji i jejich dvě dcery po třech letech opustil a oženil se s Charmian Kittredgeovou.

V roce 1901 neúspěšně kandidoval na funkci starosty Oaklandu. Začal už pořádně produkovat novely, knihy literatury faktu a krátké povídky - to odstartovalo jeho kariéru velmi úspěšného spisovatele. Novely situované do oblasti Aljašky a Yukonu (Bílý Tesák) se těšily ohromné pozornosti čtenářů.

V roce 1902 odjel Jack do Anglie, kde začal studovat životní podmínky ve východní části Londýna a prostředí pracující třídy v Londýně. Jeho reportáž o ekonomické degradaci chudých The People Of The Abyss (1903) měla nevídaný úspěch v USA, ale v Anglii čelila veliké kritice.

V roce 1906 publikoval první sbírku pravdivých kousků The War Of The Classes, která zahrnovala lekce socialismu. Také publikoval autobiografickou novelu Martin Eden (1909) a cestopis The Cruise Of The Shark (1911).

Jack koupil v roce 1910 velký kus půdy nedaleko Glen Ellen a věnoval svou energii a peníze na zvětšování a zkrášlování svého ranče Beaty Ranch. V roce 1913 tento ranč naprosto celý shořel a doktor Jackovi oznámil, že jeho ledviny nejsou v pořádku.

Pár měsíců před svou smrtí rezignoval ze své funkce v Socialistické Straně. Dluhy, alkohol, podkopané zdraví a strach ze ztráty kreativity ztemňovali jeho poslední dny. Zemřel 22. listopadu 1916, oficiálně na gastrointestinální nemoc. Nicméně, stále se vedou spekulace na téma Jack London a sebevražda morfiem.

DÍLO:

Fikce
Adventure
Before Adam
Burning Daylight
Call of the Wild
Jerry of the Islands
Martin Eden
Mutiny of the Elsinore
The Game
The Iron Heel
The Sea Wolf
The Valley of the Moon
White Fang

Krátké povídky
"Yah! Yah! Yah!"
A Daughter of the Aurora
A Day's Lodging
A Hyperborean Brew
A Relic of the Pliocene
All Gold Canyon
Aloha Oe
Amateur Night
An Odyssey of the North
At the Rainbow's End
Batard
Brown Wolf
Chun Ah Chun
Flush of Gold
Good-bye, Jack
Grit of Women
In a Far Country
Jack London
Jan, the Unrepentant
Koolau the Leper
Local Color
Lost Face
Love of Life
Mauki
Moon-Face
Negore, the Coward
Planchette
Siwash
That Spot
The Faith of Men
The God of His Fathers
The Great Interrogation
The Heathen
The House of Mapuhi
The House of Pride
The Inevitable White Man
The Leopard Man's Story
The Man with the Gash
The Marriage of Lit-lit
The Men of Forty Mile
The Minions of Midas
The One Thousand Dozen
The Passing of Marcus O'Brien
The Priestly Prerogative
The Scorn of Women
The Seed of McCoy
The Shadow and the Flash
The Sheriff of Kona
The Son of the Wolf
The Story of Jees Uck
The Story of Keesh
The Terrible Solomons
The Unexpected
The Whale Tooth
The White Man's Way
The White Silence
The Wife of a King
The Wisdom of the Trail
The Wit of Porportuk
To Build a Fire
To the Man on the Trail
Too Much Gold
Trust
Where the Trail Forks
Which Make Men Remember

Poezie
Credo

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vampire.queen, 28.11.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Jack LondonMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­