ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

London Jack (*12.01.1876 - †22.11.1916)

   
­­­­

Bílý tesák (7)

  • 1906

Kniha Bílý tesák navazuje na úspěšné Volání divočiny. Popisuje opačný proces, kdy se z divokého vlka stává domestikovaný pes. Tématem je vliv prostředí na chování jedince a přežití nejsilnějšího. Kniha nese poselství, že láska a laskavost mohou změnit povahu stejně jako násilí.
Bílý tesák vyšel roku 1906 nejprve jako seriál v časopise a později knižně. Hlavním hrdinou je vlk Bílý tesák. Děj je zasazen do období zlaté horečky na americkém severozápadě, dnešní Yukon a Aljaška.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2014 (13. vydání tamtéž). Z anglického originálu White Fang přeložil a doslov napsal Vladimír Svoboda. Ilustroval Lubomír Kupčík. Počet stran: 174. ISBN: 978-80-00-03680-9.

O KNIZE:

Bílý tesák je jedna ze dvou nejčtenějších a nejpřekládanějších knih Jacka Londona.
Je opakem jeho prvního románu Volání divočiny, ve které popisuje postupný proces "zdivočení" domestikovaného psa. Román Bílý tesák popisuje opačný proces. Otec Bílého tesáka je vlk a matka kříženec psa a vlka. Z tesáka se postupně stává civilizovaný "domácí mazlíček". Cesta je to ale dlouhá a bolestná.

MÍSTO A ČAS:

Aljaška a Kalifornie. Konec devatenáctého století, období "zlaté horečky".

POSTAVY:

Bílý tesák
Kiča - matka Bílého tesáka
Jednooký - otec Bílého tesáka
Lip-Lip - soupeř Bílého tesáka v indiánském táboře
Čeroki - buldok; soupeř v souboji, který Bílého tesáka málem usmrtí
Collie - ovčácká fenka; družka Bílého tesáka (z počátku ho ale opravdu neměla ráda a trvalo dlouho, než ho vzala "na milost")
Bill a Henry - postavy z první části
Šedý bobr - indián; vychová z vlčka psa - Bílého tesáka
Hezoun Smith - zlý, podlý, zbabělý; druhý pán Bílého tesáka
Weedon Smith - třetí pán Bílého tesáka
Matt - psovod, zaměstnanec Weedona Smitha; pomohl mu převychovat Bílého tesáka
soudce Scott - otec Weedona Smitha; nevědomky nespravedlivě odsoudí Jima Halla ve zmanipulovaném procesu
Jim Hall - uprchlý vězeň; zlý a nenapravitelný; London ve zkratce popisuje jeho život, co z něj udělalo "lidskou bestii": přesně jako ze štěněte může člověk vychovat "mazlíčka" nebo " divokou šelmu", vychovala společnost drsným, nespravedlivým, zlým přístupem a ponižováním z nevinného dítěte děsivou "bestii"

DĚJ:

První část knihy je vlastně samostatným příběhem, ve kterém autor ukazuje drsný život na severu.

Ve druhé části sledujeme Kiču, poloviční vlčici a poloviční fenku, která je matkou Bílého tesáka. Kiča dřív žila s indiány. Otec Bílého tesáka je Jednooký, zkušený vlk, který vyhrál souboj o Kiču s mladším vlkem. Vlček se učí žít v divočině, zažívá období hladu a jako jediné mládě přežije.

Třetí část knížky popisuje život Bílého tesáka v indiánské vesnici. Bílý tesák je překvapený proměnou své matky, která se vůči lidem chová podřízeně. Vidí v lidech bohy a učí se je poslouchat. Zůstává jen kvůli matce. Musí neustále bojovat s ostatními štěňaty, která ho mezi sebe nepřijmou. Vůdce jeho protivníků je Lip-Lip. Neustálými souboji se tesák stává chytřejším, lstivějším a obratnějším. Zároveň taky je vzteklejší a divočejší.
Šedý bobr prodá Kiču. Bílý tesák uteče do divočiny, ale vrátí se, už nedokáže od bohů odejít. Jídlo, ochrana a společnost jsou věci, kterých se nechce vzdát. Stává se z něj tažný pes. Necítí ke svému pánovi lásku, je to jen výhodný vztah.

Čtvrtá část. Bílý tesák odchází s Šedým bobrem z vesnice, putují dlouho a Bílý tesák se celou dobu "zdokonaluje" v boji. V pevnosti na řece Yukon se poprvé setkává s bílým mužem. Poznává, že má mnohem větší moc než indiáni. Jeho psi jsou ale slabí. Bílý tesák se baví vyvoláváním rvaček, v nichž většinou soupeře zardousí.
Jeho bojovnosti si všimne Hezoun Smith, zlý, zbabělý a podlý člověk. Chce Bílého tesáka a od Šedého bobra ho koupí za několik lahví whisky. Smith Bílého tesáka týrá fyzicky i psychicky, udělá z něj neporazitelného, zuřivého zabijáka. Při posledním zápasu s buldokem Čerokim Bílý tesák poprvé čelí porážce a tím i smrti.
Má štěstí, že si zápasu všimne Weedon Scott, důlní inženýr, jenž polomrtvého psa od Hezouna koupí. Bílý tesák netuší, že se konečně setkává s "bohem", s člověkem, který se nedá odradit jeho zuřivostí, nedůvěrou a změní mu život. Sice to z počátku nevypadá vůbec dobře a Bílého tesáka málem zastřelí, když kousne Weedona i psovoda Matta. Zároveň oba poznávají, jak je Bílý tesák inteligentní. Weedon a jeho psovod Matt jsou trpěliví a Bílého tesáka nejen změní, ale vytvoří z něj ochránce, který by za ně položil život.

V páté části se Weedon Scott vrací zpět do Sierra Visty v Kalifornii a vezme Bílého tesáka s sebou. Tesák ho k tomu vlastně donutí svou věrnou přítulností. Pro Bílého tesáka je to nepředstavitelná změna. Seznamuje se s rodinou svého boha. Zvyká si na život na farmě. Zvláštní je jeho první setkání s ovčáckou fenkou Collií, kterou nenapadne, protože je to fenka. Collie v něm však vidí vlka a pudově na něj útočí.

Bílý tesák žije konečně šťastně ve své rodině a odvděčí se za dobro tím, že zachrání pána při nehodě s koněm. A hlavně ochrání otce Weedona Scotta před Jimem Hallem, jenž se chce soudci pomstít. Ze rvačky s Hallem Bílý tesák vyjde s několika střelnými ranami a spoustou jiných zranění. Rodina udělala maximum pro jeho záchranu.

ÚRYVKY:

Pak přišel den, kdy poslední obvazek a poslední náplast byly sňaty. Byl to slavnostní den. Celá Sierra Vista byla shromážděná kolem. Pán mu třel uši, a on broukal své vrčení tlumočící lásku. Pánova žena ho nazvala "Požehnaným Vlkem", kteréžto jméno bylo přijato s pochvalou, a všechny ženy nazývaly ho Požehnaným Vlkem.

Pak se průvod vydal dále a malé přívaly síly vlévaly se do svalů Bílého Tesáka, když jich užíval a krev jimi začala prouditi. Přišlo se k stájím a ve dveřích ležela Collie a kolem ní půl tuctu huňatých štěňat si hrálo na slunci.

CHARAKTERISTIKA VYBRANÉ POSTAVY:

Weedon Scott
Vzdělaný, chytrý a laskavý člověk. Z počátku sice pochybuje o tom, že se dá Bílý tesák změnit, když ale pozná, že Bílý tesák je skutečně inteligentní a vnímavý, trpělivě a postupně si získává Tesákovu důvěru. Ochočí ho láskou a vlídností, ne bičem a hladem. Také po přestěhování do Kalifornie pomáhá Tesákovi přizpůsobit se úplně novému životu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: maTony, 27.02.2021

­­­­

Diskuse k výpisku
Jack London - Bílý tesák (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­