ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Asimov Isaac (*02.01.1920 - †06.04.1992)

   
­­­­

Předehra k Nadaci (Nadace) (2)

  • díl v sérii: 6 (předchozí: Nadace a Země; následuje: A zrodí se Nadace)

První ze série sci-fi románů o Nadaci. Hlavním tématem je vznik teorie psychohistorie, která má uchránit lidstvo před zánikem.
Román byl napsán jako téměř poslední ze série, ale časově se odehrává před ostatními pěti romány o Nadaci. Děj se odvíjí na planetě Trantor, kde matematik Seldon objeví teorii psychohistorie, jež umožňuje předvídat a řídit další vývoj lidstva. Zájem vládců využít tento objev ve svůj prospěch se střetává s vůlí Seldona uchránit lidskou civilizaci před zánikem. V této jeho snaze mu účinně pomáhá inteligentní robot.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Triton v Praze roku 2013. Z anglického originálu Prelude to Foundation (Foundation) přeložila Daniela Orlando. Počet stran: 397. ISBN: 978-80-257-0890-3.

OBSAH:

Předehra k Nadaci tematicky předchází celé sérii o Nadaci jako takové. Je v ní představen život Hari Seldona-matematika před tím, než se z něj stal ctihodný bělovlasý muž na vozíčku, jenž předpověděl pomocí psychohistorie budoucnost Říše.

Kniha začíná příletem Hari Seldona na Trantor (hlavní město Říše), kde přednese svou teoretickou přednášku o možnosti předpovídání budoucnosti společnosti pomocí matematiky. Upoutá tak pozornost samotného císaře Kleona I., který ho "pozve" na audienci, kde mu Seldon vysvětlí, že předpovídání budoucnosti Galaxie je teoreticky možné, ale prakticky neproveditelné kvůli velkému množství proměnných a komplexnosti jevu historie a společnosti. Nicméně Seldon zůstane sledován poradcem Demerzelem, jenž se obává, aby Seldona nevyužili nepřátelé císaře. Poté se Hari seznámí s novinářem Umhominem, který ho varuje před sledováním a zajistí mu útěk a dočasný azyl na trantorské Streelingské univerzitě, kde začíná po jistých pochybách studovat historii, aby se pokusil zformulovat konkrétní využití své psychohistorie, aby byl schopný zachránit galaxii před úpadkem, o čemž ho přesvědčil právě Umhomin.

Na univerzitě seznamuje s Dors Venabiliovou, která ho bude nadále doprovázet při jeho dobrodružstvích. Po Streelingu, kde Hari neudělal větší pokrok ve vývoji psychohistorie, se přesunuje společně s Dors do Mykogenu, který je charakteristický specifickým životním stylem vyznačujícím se zejména holými hlavami a podřízeným postavením žen. Zde opět Seldon pátrá po informacích, jež by mu napověděly něco o dávné historii Říše, konkrétně se zaměřil na úplný prvopočátek, kdy existovala pouze jedna planeta - taková by mu totiž pomohla stanovit základy psychohistorie. Nicméně se z jejich posvátné knihy, kterou získal za dosti ožehavých okolností, dozvídá pouze vágní informace o planetě jménem Aurora. Na druhou stranu ho však zaujme zmínka o robotovi, po němž aktivně v tomto sektoru pátrá. I Mykogen nicméně musí zanedlouho opustit, jejich přítel Umhomin je pošle do dalšího tratorského sektoru - tentokrát do Dahlu. Také zde existují zvěsti o první planetě, tentokrát se mluví o Zemi. V Dahlu se Seldon s Dors seznámí se zajímavými lidmi - s Yugo Amarylem, matematikem samoukem, Davanem, který je spojen s převratným hnutím a hlavně s Raychem, 12letým chlapcem, jenž bude nadále Hariho s Dors provázet životem. V Dahlu jsou po setkání s Davanem a v důsledku dalších příhod obviněni z podvratných aktivit a buřičství a musí prchnout, v tom jim pomůže důstojník sektoru Yak, jenž o Seldona stojí kvůli jeho znalosti psychohistorie.

V Yaku se ukáže, že místodržící plánuje převrat a usiluje o vládu nad Trantorem a přilehlými oblastmi. Zároveň by šlo o rozpad Říše, protože by si jednotlivé planety vládly již nadále samy. Tomu všemu by měl dát smysl Hari Seldon a jeho psychohistorické předpovědi, které by stabilizovaly situaci. Zanedlouho je však toto převratné hnutí rozprášeno Demerzelem a císařskými vojáky. Sektor Yak tak přichází o možnost převzetí vlády nad Říší. Zároveň zde dojde k překvapivému odhalení - Umhomin přítel Seldona a jeho pomocník je vlastně také Demerzel, před kterým prchal napříč sektory. Umhomin mu to své počínání zdůvodňuje následovně - jeho jediným cílem je prosperita celé Říše, která se nyní nachází v úpadku, a tak chce najít nástroj pro zmírnění situace či vybudování nové Říše, až nastane doba chaosu. Umhomin však není obyčejný člověk, ale je to robot Daneel, jak správně Seldon uhodl. Společně se Hari s Daneelem dohodnou na spolupráci při vývoji psychohistorie, Hari totiž během svých cest přišel na její základy, a tak práce na vývoji tohoto účinného nástroje může začít. Životní cestu mu bude zpříjemňovat Dors a také Raych, kterého adoptují.

VLASTNÍ NÁZOR:

V této knize se ukazuje, jak moc byl Asimov komplexním myslitelem a jak dokázal své knihy propojit a svázat. Nutí tak čtenáře postupně přečíst všechny jeho knihy. Zkrátka velmi dobrý kus, který čtenáře zavádí do zajímavého prostředí Trantoru.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Seymur, 08.01.2014

­­­­

Diskuse k výpisku
Isaac Asimov - Předehra k Nadaci (Nadace) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)