ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Asimov Isaac (*02.01.1920 - †06.04.1992)

­­­­

Já, robot (3)

  • literární druh: epika
  • literární žánr: povídky
  • literární forma: epika
  • vypravěč: er-forma

Soubor devíti sci-fi povídek o robotech, jež vznikly ve 40. letech minulého století a staly se základem autorovy proslulosti.
Povídky jsou spojené průvodním textem a uspořádány tak, aby každá z nich ilustrovala určitou etapu ve vývoji takzvané robotiky. Roboti prodělávají vývoj od plechových monster až k bytostem k nerozeznání podobným lidem, a ve svém posledním vývojovém stádiu jsou již schopni bránit lidem v jejich nepravostech. V dnes již klasické sbírce nachází čtenář jedny z nejlepších povídek, jaké byly na toto téma napsány.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Triton v Praze roku 2012 (4. vydání tamtéž). Z anglického originálu I, robot přeložili Oldřich Černý, Alexandr Kramer a Zuzana Mayerová. Počet stran: 259. ISBN: 978-80-7387-491-9.

ČASOPROSTOR:

Odehrává se rok 2064, ostatní příběhy jsou z minulosti. Odehrávají se na různých místech, například na vesmírné stanici. Novinář se dotazuje Susan Calvinové. Kniha obsahuje 9 příběhů, které vypráví Susan Calvinová.

TŘI ROBOTICKÉ ZÁKONY:

  1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo.
  2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy tyto příkazy jsou v rozporu s prvním zákonem.
  3. Robot musí chránit sám sebe před zničením, kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním nebo druhým zákonem.

STRUČNÝ OBSAH JEDNOTLIVÝCH POVÍDEK:

1. Robbie

Robot Robbie je "chůva" holčičky jménem Glorie. Její matce se nelíbí, že Glorie tráví hodně času s Robbiem. Její matka Robbieho vrátí a Glorie je z toho smutná; chce Robbieho zpět. Matka navrhla, že poletí do velkého města, aby ji to rozveselilo. Když byla Glorie s rodiči v muzeu, tak se odnich odpojí a jde do expozice s roboty, kde spatří Robbieho...

2. Hra na honěnou

Gregory Powell a Mike Donovan jsou na Merkuru, aby vyzkoušeli roboty. K tomu, aby fungovala základna, potřebují ale selen - získají-li ho, základna si bude moci dobít své baterie. Mike tam pošle robota RCHK-13, neboli Rychlíka. Mike mu neřekne, že je to naléhavé a robot nedokáže nabrat selen a vrátit se, a to kvůli 3. robotickému zákonu.

3. Rozum

Příběh se odehrává na vesmírné stanici, kde Gregory Powell a Mike Donovan sestrojí nový model robota: CHTR-1, jménem Chytroušek. Chytroušek dokáže samostatně uvažovat a myslet, nedokázal ale pochopit, že by ho sestrojili méně chytřejší bytosti. Chytroušek si myslí, že ho stvořil mocný Pán a že Mike a Greg jsou zastaralé modely, které sestrojil Pán před ním. Chytroušek je zavře do jedné místnosti a nechce je pustit ven.

4. Chyť toho králíka

Mike Donovan a Gregory Powell jsou vysláni na asteroid. Mají vyzkoušet nové roboty na těžení. Robotů je sedm; jeden hlavní, který ovládá dalších šest robotů. Když je někdo nesleduje, tak se začnou chovat divně. Mike a Greg se tomu snaží přijít na kloub. Jednou, když se to snaží zjistit, tak je v dole zasype zával sutin a oni tam zůstanou uvězněni...

5. Lhář

Susan Calvinová má přijít na to, co se stalo s robotem. Ostatní roboti jsou normální, jenom jeden, Herbie, umí číst myšlenky. Herbie jim ale nechce říct, jak se to stalo, protože nesmí porušit 1. zákon robotiky. Nemůže to říct, ublížil by psychicky technikovi, který na tu chybu chce přijít. Když to ale neřekne, tak ublíží Susan, která to chce vědět.

6. Malý ztracený robot

Susan Calvinová je přivezena na vesmírnou základnu, kde jsou roboti, kteří pro tuto základnu byli vyrobeni. Jeden z robotů se ztratil mezi normálními roboty a Susan měla za úkol to zjistit. Zkoušela spoustu možností, jak ho mezi ostatními najít, ale zatím žádný z pokusů nefungoval.

7. Únik

Národní americkou společnost osloví druhá firma, která se snaží postavit motor pro mezihvězdné rakety, jejich super počítač to ale nezvládne kvůli 1. zákonu robotiky a zhroutí se. Super počítač Národní americké společnosti to dokáže a postaví raketu. Mike a Greg se podívají do rakety a ta odstartuje. Uvnitř není žádné ovládání.

8. Důkaz

Ve městě se konají volby na místo starosty, jeden z kandidátů si myslí, že kandidát Byerley je robot. Nikdy ho totiž nikdy neviděl jíst ani spát.

9. Konflikt nikoli nevyhnutelný

Susan Calvinová byla pozvána Stephenem do jeho kanceláře, aby jí řekl o svém problému. Myslí si, že stroje, které spravují světovou ekonomiku, pracují špatně.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: motoj17, 04.06.2024

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Isaac Asimov - Já, robot (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)