ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Asimov Isaac (*02.01.1920 - †06.04.1992)

   
­­­­

Já, robot (2)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Isaac Asimov, z anglického originálu I, Robot (Doubleday & Company, Inc., New York, 1950) přeložil Oldřich Černý, vydal Odeon, nakladatelství krásné literatury a umění, n.p., jako svou 3954. publikace v redakci krásné literatury, Praha, 1981, 450 stran.

FORMA:

Ich-forma, rámcová kompozice, próza, povídkový soubor

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává roku 2064 v New Yorku, kde doktorka Susan Calvinová dává interview novináři.

TŘI ROBOTICKÉ ZÁKONY:

  1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo.
  2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy tyto příkazy jsou v rozporu s prvním zákonem.
  3. Robot musí chránit sám sebe před zničením, kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním nebo druhým zákonem.
(Příručka robotiky, 56. vydání, 2058 n.l.)

1. Robbie
Hlavní postavy: holčička Glorie, robot Robbie, George a Grace Westonovi
Doba děje: 1996-1998

Děj:
Westonovi pořídili své dceři Glorii chůvu v podobě nevokálního (nemluvícího) robota Robbieho. Glorie se ho velmi oblíbila, hrála si s ním na schovávanou a vyprávěla mu pohádky. Její matce se ale nelíbilo, že si Glorie hraje pouze s robotem a ne s ostatními dětmi. Přemluví tedy manžela, aby vzal Glorii do města a zatím Grace vrátí robota do Národní americké společnosti na výrobu robotů (NAS) a místo něj jí koupí psa. Glorie je však velmi nešťastná. Otec nakonec ze zoufalství domluví prohlídku NAS.
V továrně Glorie uvidí Robbieho a rozběhne se k němu. Nevidí však, že se na ni řítí lokotraktor, který nelze zastavit. Robbie se rozběhne na pomoc a Glorii zachrání. Díky tomu se paní Westonová rozhodne, že robot se může vrátit zpět k nim domů.

Poznámka: V letech 2003-2007 bylo zakázáno požívat roboty na Zemi pro jiné než vědecké účely.

2. Hra na honěnou
Hlavní postavy: Greg Powell, Mike Donovan, Rychlík
Doba a místo děje: Rok 2015, Merkur

Děj:
Mike a Greg jsou posláni na Merkur, aby testovali nové roboty. Pro funkčnost základny však potřebují selen, a tak pošlou robota Rychlíka k selenovému jezírku. Rychlík začne běhat kolem jezírka a není schopen se k němu přiblížit ani vrátit se zpět na základnu. Musí se totiž chovat podle zákonů robotiky, ale Mike mu dal moc důrazný rozkaz, aby selen přinesl a zároveň jsou kolem jezírka pozůstatky sopečné činnosti a robot se musí chránit před zničením.
Bez selenu však Mike a Greg nepřežijí a sami se k jezírku vydat nemohou, protože na slunci vydrží jen pár minut. Na planetě zůstaly po první výpravě zastaralí roboti, kteří se pohybují jen pokud jim na ramenech sedí člověk. Pomocí nich se dostanou k nejbližšímu východu ze sítě podzemních chodeb do stínu. Pokoušejí se všemožně přemluvit Rychlíka k návratu, ale stále se jim to nedaří.
Nakonec se Greg vydá k Rychlíkovi s nadějí, že u robota zafunguje 1. zákon robotiky a robot ho odnese do bezpečí. To se skutečně stane. Greg je sice v bezvědomí, ale v pořádku a Mike pošle Rychlíka k jinému jezírku a všichni jsou zachránění.

3. Rozum
- navazuje na "Hra na honěnou"; po půlroce na vesmírné stanici
Hlavní postavy: Greg Powell, Mike Donovan, Chytroušek

Děj:
Mike a Greg sestrojili nový typ robota CHTR-1, který je schopný samostatně uvažovat. Robot však nemůže uvěřit, že by ho stvořili méně inteligentní bytosti - lidé - než je on sám. Robot se je jist, že ho stvořil Pán a že Země neexistuje, že to Pán jen namluvil Pozemšťanům, aby se nezbláznili. Uvězní Mike a Grega v jedné místnosti, ale neublíží jim. Bohužel přetáhne na svou stranu i všechny ostatní roboty a Mikovi a Gregovi nezbývá než čekat na střídající posádku. Posádka se dostaví a Mike s Gregem odletí, protože ví, že Chytroušek sice věří v Pána, ale dělá přesně to, co má bez nejmenší chyby - řídí vesmírnou stanici bez lidského přičinění.

4. Chyť toho králíka
- navazuje na "Rozum"; po půlroce na asteroidu - těžební doly na rudu
Hlavní postavy: Greg Powell, Mike Donovan, Dave

Děj:
Greg a Mike jsou vysláni na asteroid, kde mají za úkol "vychytávat mouchy" u nového typu robota, který má na starost 6 "prstů" (jiných robotů). Když je však nikdo nesleduje, roboti přestanou pracovat a začnou se chovat podivně. Nedaří se však zjistit, co se s roboty děje. Zbývají dva dny do konce termínu a chlapi se rozhodnou, že budou roboty sledovat přímo v dolech. Zjistí, že Dave (hlavní robot) přestane pracovat vždy, když hrozí nějaké nebezpečí (např. zával), což znamená, že problém dělá faktor osobní iniciativy, který má Dave, a tak se rozhodnou vytvořit umělou nebezpečnou situaci - malý zával. Najdou roboty a hodí do vedlejší chodby nálož, ale místo vedlejšího stropu se sesypal strop nad nimi a oni zůstali zasypáni. Malým otvorem uvidí roboty, kteří nedaleko poskakují jako blázni. Powell vystřelí na jednoho z robotů a Dave se vzpamatuje z pobláznění a vysvobodí je. Problém byl v tom, že Dave musí ovládat moc robotů a tím, že Powell jednoho zničil, Dave se stal normálním.

5. Lhář
Doba a místo děje: Rok 2021, Země
Hlavní postavy: Herbie (jediný robot, který uměl číst myšlenky), Susan Calvinová, Peter Bogart, Milton Ashe, Alfred Lanning

Děj:
Susan je robopsycholožka a má přijít na to, co se stalo s robotem, jehož druzi jsou naprosto normální a on je jediný, který umí číst myšlenky. Nikdo si není jistý svým výpočtem, a tak je dají k přepočtení Herbiemu, ale ten každému řekne, že právě ten dotyčný má pravdu. Navíc řekne Susan, že jí má Ashe rád (ona by totiž chtěla, aby ji měl rád). Bogartovi řekne, že Lanning jde do důchodu a na jeho místo bude dosazen on. Nic z toho ale není pravda, protože robot jim to musí říct, jinak by porušil první zákon robotiky, ublížil by jim po psychické stránce.
Když se zjistí, že Herbie lže, Susan ho přivede k šílenství tím, že mu předloží neřešitelné dilema: Herbie musí říct, kde se stala chyba při jeho výrobě, tím ale zraní alespoň jednoho z vědců, ale oni to vědět chtějí a když jím to neřekne, ublíží jem také.

6. Malý ztracený robot
- Susan vypráví tento příběh až po dvou dnech
Doba a místo děje: Rok 2029 na Hyperzákladně (mezihvězdný výzkum)
Hlavní postavy: Nestor, Susan Calvinová, Peter Bogart, Gerald Black, generál Kallner

Děj:
Susan a Peter jsou přivezeni na Hyperzákladnu, protože se stal problém. Přímo pro tuto základnu byli vyvinuti roboti, u kterých je potlačen první zákon robotiky, protože se zde pracuje s nebezpečným stupněm radiace a roboti se vždy vrhali za výzkumníky. Lidé však tuto radiaci po nějakou dobu snesou, roboti jsou ale okamžitě zničeni. Jeden z těchto robotů však dostal rozkaz, aby se ztratil a provedl to opravdu dokonale - zamotal se mezi mnoho "normálních robotů". Susan jako robopsycholožka má za úkol zjistit, který z robotů je jiný, jinak budou všichni roboti zničeni, což je drahé. Zkoušejí různé léčky, ale žádná z nich nedokáže určit rozdílného robota. Nakonec Susan vymyslí plán tak složitý, že Nestor (zvláštní robot) se zamotá do toho, co má a nemá dělat, že se nakonec prozradí. Robot se chytil na vlastní komplex nadřazenosti.

7. Únik
- navazuje na "Malý ztracený robot"; zpět na Zemi
Hlavní postavy: Susan, Lanning, Bogart, Powell, Donovan, Mozek

Děj:
Konkurenční firma se obrátí na Národní americkou společnost s návrhem, aby dali svému robotu jménem Mozek k přepočtu rovnice týkající se motoru pro mezihvězdné lety. Jejich vlastní superpočítač se totiž z výpočtů zhroutil, protože se dostal do konfliktu s robotickými zákony (přímý rozkaz proti ochraně života). Národní americká dohodu přijme. Susan však robotovi neustále říká, že vůbec nevadí, když výpočet bude vést k smrti lidí. Mozek nakonec zjistí, že motor lze sestavit a postaví i celou loď. Na zkušební cestu letí nedobrovolně Powell a Donovan. Nemůžou loď zevnitř ovládat a v jednu chvíli mají pocit, že jsou mrtví. Po chvíli se probudí a jsou znovu živí. Zde byl problém, který měl první počítač - lidé umřeli, ale Mozek nebyl tolik tlačen přímým příkazem, znovu rovnice přepočítal a zjistil, že lidé zemřou jen na okamžik a hned se zase proberou.

8. Důkaz
Hlavní postavy: Francis Quinn, Alfred Lanning, Stephen Byerley (starosta), Susan Calvinová

Děj:
Probíhá volební kampaň o místo starosty mezi Quinnem a Byerleyem. Quinn se domnívá, že Byerley je robot, protože ho nikdo nikdy neviděl jíst ani spát. Byerley se snaží dokázat, že je člověk tak, že uhodí člověka, což je proti robotickým zákonům. Nikdo však neví, že člověk, kterého Byerley uhodil, je ve skutečnosti robot. Dojde to jen Susan, která však nic neřekne, protože ví, že Byerley bude dobrým starostou.

9. Konflikt nikoli nevyhnutelný
Hlavní postavy: Stephen Byerley (Koordinátor), 4 Stroje (Východní oblast - Ťing Suo-tin; Tropická oblast - Lincoln Ngoma; Evropská oblast - Szegeczowska; Severní oblast - Hirama Mackenzie), Vincent Silver, Susan Calvinová

Děj:
Stephen pozve Susan k sobě do kanceláře, aby se jí svěřil se svým problémem. Má podezření, že Stroje, které řídí světovou ekonomiku, fungují špatně. Susan ho však přesvědčí o opaku. Stroje totiž počítají s tím, že je člověk nebude úplně poslouchat a oni musí řídit naší společnost ke spokojenosti. Ta může být uskutečněna úplnou urbanizací, kastovní společností i dokonalou anarchií. To vědí jen Stroje. Není tedy důvod si dělat starosti, protože Stroje se musí řídit 1. zákonem robotiky.

Úryvek:
"Ale vy mi říkáte, Susan, že Společnost pro humanitu má pravdu, když tvrdí, že lidstvo už ztratilo možnost rozhodnout o své budoucnosti."
"To ve skutečnosti nikdy nemělo. Bylo vždy vydáno na milost a nemilost hospodářských a sociologických procesům, které nechápalo - rozmarům počasí a válečné štěstěně. Stroje těmto procesům rozumí; a není nikdo, kdo by je mohl zastavit, protože Stroje si s ním poradí stejně, jako si poradily se Společností. Mají totiž k dispozici tu největší ze všech zbraní - absolutní kontrolu nad naší ekonomikou."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petula, 05.04.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Isaac Asimov - Já, robot (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­