ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Asimov Isaac (*02.01.1920 - †06.04.1992)

­­­­

Azazel

George často obědvá s Asimovem. Je to hamižný člověk, přesto Asimov vyhledává jeho společnost, a to pro příběhy, které George vypráví. A že jich není málo! George totiž nosí v kapsičce saka dvoucentimetrového démona z jiného světa, kterému říká Azazel. Démon je to mocný, jen jeho pomoc nepřináší takové výsledky, jaké by si George přál.

Dvoucentimetrový démon
Juniper Penová je zamilovaná do hráče basketbalu Leandera Thompsona. Představuje si budoucnost s ním a se spoustou peněz, které Leander vydělá. Bohužel je jen průměrným basketbalistou. Azazel zařídí, aby Thompson dokázal dát z každé pozice koš. Ďáblík ale nepostřehl, že jeden z košů patří Thompsonovu družstvu, a nechá Leandera střílet i na něj. Leander je z družstva vyloučen a sny Juniper se hroutí.

Jeden večer zpěvu
Andrewa Mortensona opustila obzvlášť krutým způsobem milenka. Chce se pomstít, což je práce pro Azazela. Milence na jeden večer, kdy má koncertní vystoupení, přičaruje naprosto dokonalý hlas. Jen pro to jediné vystoupení. Žena už nikdy nezazpívá takovým úžasným způsobem, proto raději nezpívá vůbec.

Úsměv, jenž se ztrácí
Manžel Rosie O'Donnellové, mohutný Ir, okouzluje svou ženu překrásným úsměvem. Rosie touží po fotce, kde se její muž takto usmívá. George požádá Azazela o pomoc a ten fotku pořídí. Utkví v ní ale veškerá mužova dobrá nálada, je podrážděný, zlý... George tedy fotku, kterou Rosii dal, roztrhá. Rosie zuří vzteky.

Kořist náleží vítězi
Theofil si přeje přitahovat ženy, což zařídí Azazel. Theofil je najednou na každém kroku obklopen ženami, až je z toho zoufalý. Vyhlásí soutěž, kde si zvolí tu jedinou z nich. Vyhrožuje mu bratr jedné ze soutěžících takovým způsobem, že je zcela zřejmé, že jeho sestra má vysoké šance na výhru. Vyhraje. Theofil má tedy po boku ženu obřích rozměrů, obřích svalů a mužného hlasu.

Temné dunění

Záchrana lidstva
Menander Block byl klutz - člověk, který jen vyjde ven, spustí se liják, pohlédne-li na někoho, zcela určitě se nevinnému kolemjdoucímu něco nemilého přihodí. Menander je nešťastný, touží na oplátku zachránit lidstvo. Azazel ho jeho prokletí zbaví, až na malou výjimku - Menander způsobuje nadále kolapsy počítačů. Block je rozzuřený a nenechá si Georgem vnutit vysvětlení, že až svět ovládnou počítače, bude Block jediný, kdo bude moct pomoct.

Věc zásady

Zlo, jež pochází z pití
Ishtar Mističková byla přísně vychovaná a nedokázala se uvolnit ve společnosti muže. Azazel tedy uzpůsobí její metabolismus tak, aby ať vypije cokoliv a jakékoliv množství, byla jen lehce uvolněná a svolná. Z Ishtar je vyhledávaná společnice do té doby, než příšerným způsobem ztloustne, protože alkohol se v jejím těle měnil na cukry.

Čas k psaní
Mordechai Sims si stěžuje, že nemá klid a čas k psaní. Všude ho zdržují výtahy, zácpy na silnici, semafory, taxíky, uředníci, fronty... Azazel vše vyřeší. Sims je ale ještě nešťastnější - teď už není schopen napsat vůbec nic - postrádá nápady, které dostával, když všude čekal.

Tiše padá sníh

Logika je logika
Alistair je členem klubu Eden. Mezi podmínkami přijetí je mimojiné také nikdy nepracovat. Alistair je zdrcený, protože je velmi nudný společník. Azazel mu poskytne výřečnost. George vezme zkusmo Alistaira do obyčejné hospody, kde za své úžasné a vtipné historky dostane dvacetidolarovku. Nechá si ji zarámovat a poté, co se v Edenu chlubí svou výřečností a dokazuje to bankovkou, je z klubu vyloučen. Bankovku si prachsprostě vydělal.

Cestovatel

Úhel pohledu
Maggie je nehezká žena. Octavius je nehezký muž. Zamilují se do sebe a vezmou se. Maggie se svěřuje Georgovi, že by chtěla být pro Octavia krásná. To je práce pro Azazela. Z Maggie je překrásná žena a mnohem víc než Octavius ji nyní zajímá oblečení a společenský život. Manželství se rozpadá.

Věci mezi nebem a zemí
Vissarion je velký ekonom. Těší se na povýšení do funkce prezidentova vědeckého poradce. Má ale strach, protože každý, kdo onu funkci vykonával, zemřel o polovinu doby dříve, než jeho předchůdce. Na Vissariona vychází smrt po roce ve funkci. Azazel ho tedy ochrání před všemi pozemskými vlivy. Vissarion je přesto po roce usmrcen kouskem meteoritu. Klubu došlo, že za smrt poradců může jeho název "Klub rostoucí návratnosti", proto se přejmenují na "Klub náhodného rozdělení".

Jak z tváře vyčíst pravou mysl

Jarní bitky
Artaxerxes touží po Philomel Kribbové, která by byla jeho, kdyby dokázal přeprat Bejkovce. Azazel mu propůjčí ohromnou mrštnost, která se projevuje při stoupání adrenalinu v těle. Artaxerxes se úspěšně vyhne všem Bejkovcovým ranám. Získá Philomel. Bohužel, tak jako se vyhýbal rozzuřeným nápřahům Bejkovce, tak se vyhýbá i Philomeniným vášnivým náletům.

Galatea
Bezinka se zamilovala do sochy muže, kterou vytvořila. Nechce jiného, než Hanka, jak si sochu pojmenovala. Azazel jí Hanka podle Georgových pokynů oživí. Bohužel, George neupozornil Azazela, že ač si Bezinka přála, aby bylo Hankovo tělo měkké, Hank rozhodně nemá být měkký pořád a všude.

Fantastický rozlet
Baldur touží létat. Azazel pro něj vyrobí antigravitační přístrojek, který funguje za předpokladu, že Baldur věří, že poletí. Jednou omylem vypadne při vyhlídkovém letu z letadla a ladně se snese na zem, přímo ke kostelu. Lidé ho považují za zázrak, protože ho před pádem a smrtí podržela boží ruka. Baldur přestává věřit, že létá díky antigravitačnímu přístrojku, proto už létat nedokáže.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Peeta, 04.05.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Isaac Asimov - AzazelMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)