ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Márquez Gabriel José García (*06.03.1927 - †17.04.2014)

­­­­

O lásce a jiných běsech

K napsání románu O lásce a jiných běsech přiměla Márqueze skutečná příhoda, jíž byl svědkem. Alespoň to tak sám tvrdí v předmluvě, knihu však napsal zhruba po půl století od popisované události a vůbec už samotné rozdělování na skutečné a fiktivní je u klasika magického realismu poněkud ošemetné. Na sklonku čtyřicátých let se Márquez jako reportér kolumbijského listu El Universal zúčastnil exhumace hrobů ve zrušeném klášteře. Při té příležitosti byla v jedné hrobce objevena kostra malého děvčátka se zachovalými, dvaadvacet metrů dlouhými vlasy. Tento zážitek si Márquez propojil s dávnou pověstí o tragicky zesnulé dvanáctileté markýze, považované ve vesnicích na karibském pobřeží za světici. Na základě těchto podmětů vytváří Márquez o mnoho let později truchlivý příběh lásky vzniklé mezi dvanáctiletou dívkou ze šlechtické rodiny, kousnuté vzteklým psem a považované za posedlou ďáblem a katolickým knězem, pověřeným jeho vymítáním. V průběhu exorcistické terapie (vyprávění je situováno do poloviny osmnáctého století) se však sám nakazí zhoubným démonem - totiž láskou k této kreolské lolitě.

HLAVNÍ POSTAVY:

Sierva María - krásná, romanticky založená, neposedná, z dobré rodiny, ale svůj čas raději trávila se služebnictvem, naučila se jeho jazyk, jedla jeho jídla, spávala u něj, pomáhala mu, což se nelíbilo jejím rodičům, kteří z ní chtěli vychovat pravou dámu, ale jinak se o ni moc nezajímali
Cayetano - hodný kněz, který se zamiluje do Siervy, nehledíc na věkový rozdíl mezi nimi, oddaný, s myšlenkami církve se zcela neztotožňuje

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Kolumbijská Cartagena konce 18. století

DĚJ:

Sierva María, jediná dcera markýze de Casalduero, byla pokousána v den svých dvanáctých narozenin psem nakaženým vzteklinou. Ona však přežila, ale kvůli tomu byla označena za posedlou. Katolická církev byla nekompromisní a nařídila použití exorcistické léčby, neboli vyhnání ďábla. V klášteře svaté Kláry, kam byla Sierva María uvržena, však začíná osudná milostná zápletka dvanáctileté dívky s šestatřicetiletým knězem, pravou rukou biskupa místní diecése, který byl určen k jejímu uzdravení. Místo Satana však nachází lásku, která ale nedojde svého naplnění, přestože je opětována. Inkvizici se nelíbilo jakékoli vybočení z normálu a tento cit chtěla již v počátcích zarazit. Cayetano se sice vzbouří, chce od církve odejít a už nebýt více knězem, ale na to již nemá čas. Sierva v klášteře umírá a s ní i část Cayetanovy duše.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

S prvky magického realismu se zde téměř nesetkáme. Jedná se o příběh s jasným začátkem (kousnutí vzteklého psa) i koncem (smrtí hlavní hrdinky). Nalezneme zde však náznaky přesahující vyprávěný děj do jiných časových vrstev a odkazy na vzdálené osudy polozapomenutých rodinných předků.
Gabriel García Márquez popisuje nádherný, nicméně nenaplněný vztah dvou lidí. Sierva María a Cayetano Delaura nepředstavují latinskoamerickou podobu evropských "tajných milenců", protože platonická láska muže církve a mladé dívky posedlé ďáblem se jeví čistší, hlubší i marnější. Márquez zdůrazňuje její vášnivou stránku, mocný dynamismus a energii a její někdy až doslova sebezničující žár. Podle Márqueze je láska běs.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: madame Boháčová, 18.03.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Gabriel José García Márquez - O lásce a jiných běsechMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­