ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Márquez Gabriel José García (*06.03.1927 - †17.04.2014)

­­­­

Na paměť mým smutným courám

Napsal 2004, vyšlo v Odeonu 2005, překlad Blanka Stárková

Nejnovější novela známého kolumbijského spisovatele G.M.Márqueze. Hlavní postavou a vypravěčem je učený stařec píšící sloupky do nedělních novin v malém městečku. Žije sám jen se svou posluhovačkou a celý život se věnoval studiu klasické hudby a literatury a láskám na jednu noc v místním nevěstinci madam Cabarcasové. Za těch více než 70 let této spolupráce se spřátelili (navštěvovat nevěstinec začal ve 12 letech a v průběhu knihy oslavoval 90. narozeniny) a on pro tento způsob sexuálního uspokojení se nestačil oženit a založit rodinu.
Ke svým 90. narozeninám si přeje od své přítelkyně Cabarcasové zvláštní dárek - nezletilou pannu. Ta mu na pokoj jeho přání dodá. Jedná se o nezletilou negramotnou přišívačku knoflíků. Učenec nezná její jméno a tak ji nazval Delgadinou. Dívka celou noc spí, on si nedovolil ji vzbudit, jen se na ni celou noc díval. A tak to šlo každou noc, dívka spala nebo dělala, že spí, on na ni hleděl, promlouval k ní...až se do ní zamiloval, což se u jiných prodejných dívek nikdy nestalo. Začal jí nosit dary, drahé šperky po své matce, vyzdoboval pokoj, který měl v nevěstinci již ze známosti propůjčený, originály obrazů, stolky a dalšími dekoracemi. Vždycky k ránu odešel, když Delgadina spala a večer se vracel, když už zase spala. On ani neví, jak vypadá, jaké má oči, když nespí, neví, z jaké rodiny pochází, jaký má hlas, neví nic, kromě toho, jak vypadá její spící tělo.
Idylka končí ve chvíli, kdy v nevěstinci je zavražděn známý politik, podnik je uzavřen, Rosa Cabarcosová se svými courami kamsi zmizely, Delgadina pochopitelně také. Učenec se trápí láskou, všude Delgadinu hledá, ale nemá úspěch, protože o ní nic nevěděl. Jedinou jeho spojnicí s ní je Rosa. Tu se mu nakonec podaří najít a na jeho naléhání mu neochotně Delgadinu přivede. Jeho láska je ale jiná, zkušenější a vyzrálejší. Jako profesionální nevěstka je ozdobena šperky, pěknými šaty a ví, co se na pokoji od ní očekává.
To učenec nevydrží a pokoj rozbije. Jeho zdraví se podlamuje, ztratil totiž svojí vysněnou neskutečnou lásku, v duchu se loučí se životem. Rosa mu vysvětluje, že Delgadina se neprodávala, ale byla s ní, to Rosa jí půjčila svoje šperky a šaty, ale učenec jí nevěří. Na to poznal příliš mnoho prodejných dívek, intuice mu říká něco jiného.
On i Rosa jsou již velmi staří lidé, vědí, že jejich život brzy končí a tak příběh končí happyendem. Oba se zaváží, že pořídí závěť, ve které pro případ své smrti odkáží své jmění Delgadině a ten, kdo z nich přežije se o ni postará.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 09.09.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Gabriel José García Márquez - Na paměť mým smutným courámMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­