ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Márquez Gabriel José García (*06.03.1927 - †17.04.2014)

­­­­

Gabriel José García Márquez, významný kolumbijský spisovatel, se narodil 6. března 1927 v Aracatace, městě v severní Kolumbii, kde byl vychován svými prarodiči v domě plném tetiček a pověstí o strašidlech a démonech. V roce 1982 získal Nobelovu cenu za literaturu.

Jeho rodiče byli velice chudí, a proto se ujali výchovy prarodiče, což bylo tehdy zcela běžné. Gabito "malý Gabriel" byl velice tichý a plachý mladík, ovlivněný dědečkovými příběhy a babiččinými pověrami. Mimo dědečka vyrůstal v domě plném žen. Všechna jeho budoucí díla čerpají z tohoto prostředí, jak příběhy z kolumbijské občanské války, tak z banánového masakru nebo ze života jeho rodičů.

V osmi letech, po smrti dědečka a počínající slepotě babičky, se přestěhoval ke svým rodičům do Sucre, kde jeho otec pracoval jako lékárník. Brzo po příjezdu do Sucre byl poslán do školy v Barranquille, přístavního města v ústí řeky Magdaleny. Tam si získal pověst bázlivého chlapce, který píše humorné básně a kreslí karikatury.

V roce 1940, když mu bylo dvanáct, byl oceněn stipendiem na střední škole pro nadané studenty. Tam našel i sebe sama, protože se mohl plně věnovat svým zálibám. Na přání rodičů šel dále studovat práva do Bogoty.

Jako mnoho velkých spisovatelů i on pohrdal vysokou školou. Ztratil veškerý zájem o studium práv a potuloval se Bogotou. Navštěvoval laciné jídelny, kde se setkával s běžnými lidmi; vzdělanými socialisty, hladovějícími umělci nebo nadějnými novináři.

Jednoho dne se jeho život úplně změnil. Dostala se mu rukou kopie Kafkovy Metamorfózy, a ta jej natolik oslovila, že se aktivně pustil do své vlastní tvorby. Nejprve psal science-fiction, které mu vycházely v bogotských novinách. V roce 1948 na něj silně zapůsobila vražda Gaitána, dokonce se účastnil výtržností v hlavním městě. Před násilnými šarvátkami odjel na sever do Cartageny. Tam psal pro místní noviny El Universal. Po čase zanechal novinařiny a věnoval se výlučně psaní.

V roce 1954 se vrátil do Bogoty a stal se filmovým recenzentem. Brzy nato však musel opustit zemi, když napsal pravdivý příběh o tehdejším prominentovy diktátorské vlády. Pracoval jako evropský korespondent pro bogotské noviny. Navštívil dokonce i tehdejší východní blok. Po letech se vrátil do Jižní Ameriky, ale žil ve Venezuele. V roce 1958 se vrátil do Kolumbie. V tomto období G. Gárcia přilnul ke kubánského modelu socialismu a stal se přítelem Fidela Castra. Později se Gárcia přestěhoval do New Yorku, pak do Mexiko City.

V roce 1965 strávil s rodinou dovolenou v Acapulcu, která změnila celý jeho budoucí život. Objevil tam nový impuls pro své psaní. Po návratu domů se zavřel na rok do pracovny a soustavně tvořil. Výsledkem byl román Sto roků samoty (Cien años de soledad), který byl publikován v roce 1967. Za týden se jej prodalo osm tisíc kopií. Během tří let další tři miliony. Román byl přeložen do více než dvanácti světových jazyků a byl vyznamenán několika světovými cenami. V roce 1969 vyhrál Chianchianovu (Kiankianovu) cenu v Itálii a byl označen za nejlepší zahraniční knihu ve Francii. V roce 1970 byl vydán v angličtině a stal se jednou z nejprodávanějších knih ve Spojených státech.

Po vydání Podzimu patriarchy (El otoño del patriarca) v roce 1975 se vrátil do Mexika City, kde si koupil dům a začal podporovat levicové organizace po celé Jižní Americe. V roce 1982 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu. O čtyři roky později vydal Lásku z časů cholery (El amor en los tiempos del cólera), která byla netrpělivě očekávána celým světem.

ZÁVĚR ŽIVOTA:

V roce 1999 byla u G. Márqueze zjištěna rakovina. Ještě s větší pílí a soustředěností se pustil do další tvorby. Začal psát své paměti. Jejich první díl Žít a povědět (Vivir para contarla), vydaný v roce 2001, se stal nejprodávanější knihou ve španělsky mluvících zemích.

V roce 2012 oznámil jeho bratr Jaime, že García Márquez trpí Alzheimerovou chorobou.
V dubnu roku 2014 byl spisovatel hospitalizován v Mexiku s infekcí na plicích a močových cestách, trpěl rovněž dehydratací. Zdálo se ale, že jeho tělo na antibiotika reaguje dobře, a spisovatel byl propuštěn z nemocnice domů.
Bohužel, Gabriel José García Márquez nedlouho poté, 17. dubna 2014, umírá na zápal plic. Bylo mu 87 let. Měl ženu a dva syny.

HLAVNÍ DÍLO (romány):

  • La hojarasca (1955, List bouře a jiné povídky)
  • El coronel no tiene quien le escriba (1961, Kdosi napsal plukovníkovi)
  • La mala hora (1962, Zlá hodina)
  • Los funerales de la Mamá Grande (1962, Velký maminčin pohřeb)
  • Cien años de soledad (1967, Sto roků samoty)
  • La increíble y triste historia de la cándida Eréndira y de su abuela desalmada (1972, O nevinné Erendiře a jiné povídky)
  • El otoño del patriarca (1975, Podzim patriarchy)
  • Crónica de una muerte anunciada (1981, Kronika ohlášené smrti)
  • El amor en los tiempos del cólera (1985, Láska z časů cholery)
  • El generál en su laberinto (1989, Generál ve svém labyrintu)
  • Vivir para contarla (2001, Žít a povědět)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mattan, 12.12.2003

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Gabriel José García Márquez







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­