ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Gemmell David Andrew (*01.08.1948)

­­­­

Dcera Železné ruky (Sága o královně luňáků)

Originál: Ironhand's Daughter
Série: Sága o královně luňáků - 1 (The Hawk Queen Tales)
Nakladatelství: Návrat

DĚJ:

Děj se odehrává na Vysočině mezi statečnými, ale poraženými horali.
Sigarni, lovkyně a děvka, žije ve svém srubu a nezájímá se o nic a nikoho. Pod horami bydlí cizozemci, kteří lační po boji a shromažďují plány jak dobýt Vysočinu. O tom ale nemají horalové ani potuchy. Tuší to jen pekař Tovi, který byl za mlada dobrým válečníkem. Ten začne posílat zásoby jídla hlouběji do hor pro případ nouze. Ve vesnici žije také věštec Gwalchmai, který o cizozemcích ví a všechny varuje, ale na jeho rady nikdo nehledí, protože je známý svým pitím. Jednoho dne se pořádají závody a Sigarni se chce přihlásit do lovecké soutěže se svým luňákem. Ale když luňáka zahlédne nepřátelský baron, je její luňák zabit a ona uvězněna. Ve vězení ji několikrát znásilní, a pak se jí podaří utéct. Zabije každého násilníka a uteče. Vyčerpanou ji najde lesník Fell a odnese ji do jeskyně, kde ji ošetřuje kouzelník Taliesen. Když Sigarni spí, příjde k ní duch Železné ruky, mocný horalský král, a naučí ji vše, co sám znal. Mezitím Fella, který mě od Sigarni odpoutat pozornost, chytí a cizozemci pověsí 5 nevinných horalů. Cizozemci se zajatci dojedou do paláce černocha Asmidíra, o kterém si baron myslí, že je jeho přítelem, ale on stojí na straně Sigarni. A tak osvobodí zajatce a stráže otráví. Když se Sigarni probudí, začne shánět vojsko. Když cizozemci zaútočí na její vesnici, odrazí je a získá 2 cizozemské pevnosti. Tím přesvědčí mnoho klanů, ale ne Pallidy, kteří vyžadují tajemnou korunu králů. Před odjezdem ještě Sigarni pobije nestvůry, které za ní poslal Jakutachán, který potřebuje její srdce. Pak se vydá se svým přítelem trpaslíkem Ballistarem za korunou do podivného světa, kam je poslal Taliesen. Když se tam objeví, vyroste z kůstky Železné ruky zase král a trpaslík se stane člověkem. Zde ukončí staletou válku a získají korunu. Když se vrátí zpět Sigarni, vymyslí plán a se všemi horali a horalkami pobijí cizozemce. A Sigarni se stane královnou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: vevericka.eva, 31.05.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
David Andrew Gemmell - Dcera Železné ruky (Sága o královně luňáků)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­