ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Gemmell David Andrew (*01.08.1948)

   
­­­­

Král duchů (Sipstrassi sága) (2)


CELKOVÁ CHARAKTERISTIKA:

Král duchů je první díl fantasy ságy zvané Sipstrassi. Většina okolností je smyšlených, ovšem jsou tam i události, postavy či místa, které jsou historicky doložené. Kniha nás uvádí do Velké Británie pod nadvládou Jutů, Sasů, Brigantů a jiných germánských kmenů, ovšem jistou moc zde má ještě ustupující Římské impérium. Do toho všeho se zaplétají nadpřirozené síly a jistý tajemný Mlžný svět.

POSTAVY:

Thuro - mladý princ, syn Velekrále a Mlžné děvy, kterému zavraždí otce; původně slabý a neduživý, ovšem stává se silným a jako Uther Pendragon se vypořádává s nadpřirozenými silami i se svými lidskými soupeři
Laitha - mladá dívka žijící v lese, schovanka Culainova, časem i milenka Pendragonova
Culain lach Feragh - Mlžný válečník, též znám jako Lord s lanceou; bývalý milenec Goroien
Goroien - černokněžka vraždící pro svou nesmrtelnost
Eldared - nepřátelský král, vrah Thurova otce, spojenec Goroien

DĚJ A KOMPOZICE:

Kniha je rozdělena do 17 kapitol, je zde i předmluva a epilog. Má 286 stran a byla vydána v roce 2005.

Jednoho dne na lovu zabijí Eldaredovi muži Thurova otce a chtějí zabít i jeho, aby nebyl nikdo, kdo by si mohl nárokovat královský trůn. Thurovi se však povede zabloudit kamsi k horám, kde ho najde lesní dívka Laitha, která ho zachrání před pronásledovateli. Dovede ho ke svému ochránci Culainovi, který se Thura ujme a přes zimu ho naučí zacházet se zbraněmi a také mu pomůže posílit jeho fyzickou sílu. Thuro se dozvídá, že Culain patří mezi Mlžný lid, bohy, kteří nemohou zemřít, a zároveň zjišťuje, že jeho matka Alaida byla dcerou Culainovou.
Na jaře Thura najde lovec vyslaný králem Eldaredem a zápasí s ním. Thuro boj nevyhraje, avšak lovec je milosrdný a nechá ho naživu. Ještě ten den se Thuro a Laitha setkávají s mnohem větším zlem, a to se zloději duší, což jsou jakési nestvůry z Prázdnoty, které zabíjejí lidi a jsou nelidsky silní a rychlí. Thurovi se však povede jednoho z nich zabít svým postříbřeným mečem a poté mu přijde na pomoc Culain. Tento útok je přivedl na nápad, že musí kamsi odejít, aby je nenašli a že také musí najít meč Thurova otce, který se ztratil do některého z jiných světů. Culain vykoná jakési kouzlo s posvátným kruhem, ovšem zrovna při tomto rituálu je opět napadnou zloději duší a Culainovi se povede odeslat do jiného světa pouze Thura s Laithou. Ti si myslí, že je Culain mrtev a tak se vydávají hledat legendární meč.
V novém světě narazí na říši jakési čarodějky Goroien, která terorizuje své poddané a čerpá sílu z těhotných žen a novorozených dětí, aby byla stále stejně krásná a mladá. Thuro se setkává se skupinkou vzbouřenců a pomáhá jim proti Goroiným vojskům a nástrahám. Pro kouzelné záležitosti má kouzelný kámen Sipstrassi, pomocí něhož může dělat i nemožné, jeho síla je však malá a stále se vyčerpává. Pomocí vzbouřenců shromáždí malé vojsko, ovšem Goroino je ve velké přesile a když to vypadá, že vzbouřence porazí, Thuro vjede do vřavy na neosedlaném jelenu a pomocí kamenu Sipstrassi obrátí nepřátelské šelmy proti jejich vlastním vodičům a vojsku, a tak je zažene. Lidé si začnou o jeho činu povídat a myslí si, že se jim vrátil jakýsi legendární král. Thuro přijímá mužské jméno Uther Pendragon a takhle vede vzbouřenecké vojsko, které se stále rozrůstá, ovšem na Goroino pořád nestačí. Ve chvíli největší nouze Uther najde pomocí kamene Sipstrassi cestu do Prázdnoty, odkud vyvede jednu zapomenutou římskou legii, která se tam ztratila před více než čtyřmi sty lety. Lidé si tak myslí, že je to vojsko duchů, a nepřátelská vojska před ním prchají. Pomocí této vojenské síly se Utherovi podaří vytáhnout na Goroinu pevnost, avšak ona se snaží celé vojsko zničit, což se jí nepovede díky Utherovu poslednímu kouzlu s kamenem Sipstrassi.
Mezitím se Culain odhodlá, že zahubí Goroien, která se stala zlou černokněžkou. Je to pro něj však utrpení, protože dříve byl jejím milencem a stále ji miluje. Nejdříve však musí zabít Gilgameše, největšího hrdinu, který kdy chodil po zemi a kterého Goroien vzkřísila z mrtvých. Podaří se mu ho zabít, avšak utrží také smrtelné rány. Goroien zjišťuje, že stárne, protože se nepovedla její lest, kterou Uther odvrátil, avšak když vidí umírajícího Culaina, kterého celý život milovala, použije poslední kámen Sipstrassi na jeho vyléčení a sama umírá.
Uther Pendragon se vrací zpět do svého království, kde vyhraje rozhodnou bitvu a porazí krále Eldareda. Ujímá se koruny a bere si za manželku Laithu. Jednoho dne se však v jeho království objeví omládlý Culain, kterého Laitha vždy tajně milovala, ač ji odmítal, a dá se ohlásit jako Lancea lord. U oválného stolu seděli Uther s Laithou... Sloužící se hluboko poklonil. "Je tu nějaký muž, který si tě přeje vidět, sire. Říká, že se jmenuje Lancelot."

JAZYK A STYL:

Styl této knihy je vyprávění a právě vyprávěcí schopnost tohoto autora je světově proslulá. Jazyk používá mírně historizující, v přímých řečech nespisovný, avšak celkový dojem je velmi dobrý a celý příběh se jeví uceleně, i když je někdy těžké postřehnout jemné nuance jazyka, když člověk sleduje strhující příběh.

VLIV DÍLA:

Dílo vznikalo zřejmě jako variace na známé artušovské téma, avšak autor do něj vnáší nové možnosti a artušovský motiv je zde jen jemně naťuknut poslední větou, kterou jsem citovala výše. Můžeme zde najít i mnoho historických a mytologických zamyšlení nad různými náboženstvími a nad existencí božstev jako takových. Výklad vzniku a zániku bohů je zde lehce úsměvný a řekla bych, že se tím autor vysmívá vědeckým "předpokladům", jak to s těmi bohy bylo.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi velmi líbila, jelikož je napsaná v mém oblíbeném stylu hrdinské fantasy a její příběh je opravdu úchvatný. Musím přiznat, že toto je kniha, která se dá přečíst za den, protože její příběh a Gemmellovo vypravěčské umění je tak úžasné, že to ani nejde jinak. Mám ráda artušovskou legendu i mytologii starověkého světa, které tu byly jemně naťuknuté a velmi umně zapracované do děje a celkových okolností. Ráda bych tuto knihu a stejně tak i spisovatele Gemmella doporučila všem, kteří nestojí pevně za tím, že to, co je napsané, musí být pravda a že nadpřirozeno nemá v knížkách co dělat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: feefee, 08.04.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
David Andrew Gemmell - Král duchů (Sipstrassi sága) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)