ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Gemmell David Andrew (*01.08.1948)

   
­­­­

Legenda (Drenajská sága)

Originál: Legend
Série: Drenajská sága - 7 (The Drenai Tales)
Nakladatelství: Návrat
Rok vydání: 1999
Překlad: Dana Krejčová
Obálka: Luis Royo
Počet stran: 402 stran

DĚJ:

Druss Veliký, nejsilnější a největší bojovník všech dob, zachránce Skelnského průsmyku, nadirský Smrtonoš, legenda.
Jenže nyní má Druss na krku již šest křížků a žije v horském srubu a o válce nechce ani slyšet. Ale když přijde prosba o pomoc z pevnosti Dros Delnoch od jeho přítele ze Skelnu, hraběte Delnara, nechá se uprosit. Dros Delnoch je totiž v blízkém obležení největšího nadirského vojska všech dob, vedeného nadiským sjednotitelem Ulrikem.
Odejde tedy do Drosu a zde se dozvídá, že hrabě Delnar je smrtelně nemocný a v pevnosti velí příbuzný vládce Drenaje Orrin. Už samotnou přítomností Druss zvedne morálku družstva a brzy začne řídit chod pevnosti a cvičení vojáků. Mezitím mladá dcera hraběte Delnara jede pro pomoc do kláštera Třicítky. Po cestě je přepadena a zachrání ji mladý zbabělý Rek. Brzy se do sebe zamilují a dorazí do chrámu mnichů. Třicítka souhlasí a ihned se vydávají na zpáteční cestu. Několikrát jim návrat znepříjemní nadirský šaman Nosta Chán. Když se konečně přiblíží k pevnosti, jsou napadeni Sathuli, ale Rek vyzve jejich vůdce na souboj a porazí ho. Daruje mu život a znovu se vypraví na cestu. Jakmile dorazí do pevnosti, boj už je v plném proudu, a tak sejmou z Drussa břímě vedení. Bitva zuří mnoho dní, když se Drussa snaží zabít, naštěstí neúspěšně. Rek, co se na lodi oženil s Viare a stal se tak hrabětem, pocítí brzy trpkou ránu. Viare je těžce raněná a zemře. Rek se znovu pouští do boje ve snaze najít v něm smrt. Mnich Třicítky mu v kobkách Drosu ukáže Engelovu Bronzovou zbroj a Rek se její pomocí stává nebezpečným nepřítelem. Brzy je raněn i Druss a do otrávené rány se mu dostane sněť. Ještě naposledy se vzchopí a zaútočí na Nadiry, kde pod jejich ranami zemře. Ulrik na jeho počest pořádá slavnost, na kterou přijdou i Drenajci v čele s Rekem. Druhého dne se ale opět bojuje, když se již zdá, že je vše ztraceno, objeví se Sathulové a Nadiry na den zaženou. Ulrik se dozvídá o občanské válce v jeho zemi a je rozhodnut se za další den vrátit domů. Nařídí proto poslední útok, ale když se v bráně poslední hradby objeví přízračné vojsko padlých Drenajců v čele s Drussem, rozhodne se odtáhnout. Rek se dozvídá o daru, který mu na hradě zanechal mnich Třicítky, a rozhodne se ho najít. Schází do spodních kobek a nalézá živou Viare. Konečně mohou žít v klidu a míru.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: vevericka.eva, 31.05.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
David Andrew Gemmell - Legenda (Drenajská sága)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­