ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

du Maurier Daphne (*13.05.1907 - †19.04.1989)

­­­­

Ptáci a jiné povídky


Teď se nedívej
John a Laura se vydají po smrti dcery do Benátek, aby postupně mohli zapomenout. John chce svou paní trochu pobavit, a tak ukáže na dvě staré dámy a označí je za převlečené zločince. Laura hru přijímá a za jednou z nich se vydá na záchod. Po dvaceti minutách se vrací celá roztřesená a vypráví mu, co jí jedna z dam řekla. Je totiž slepá, ale dokáže vnímat věci, jaké ostatní ne. A mezi nimi prý viděla jejich mrtvou dcerku a ještě varovala Johna, že je ve velkém nebezpečí.
Druhý den dostanou telegram od ředitele školy, jenž jim oznamuje, že je jejich syn nemocný. Laura se vrací domů letadlem, ale přesto ji John vidí později s oběma dámami na lodi. Vyhlásí po manželce pátrání, avšak jeho žena je již v Anglii a obě dámy, jež policisté přivedli na stanici, byly celý den nakupovat. Nezlobí se však na něj, protože je to podle slepé odraz budoucnosti. Když se pak navečer prochází, chce pomoci malé dívence v nesnázích, aby zjistil že je to trpaslice, která jej probodne dýkou a uteče. Poslední, co před smrtí uvidí, je Laura se dvěma dámami na lodi.

Jabloň
Sadař si oblíbil krásnou mladou jabloň. Bohužel vedle ní stála stará a odporná, která mu velice připomínala jeho zlou, ale mrtvou manželku. Zato mladý stromek mu připoměl krátký románek s mladou dámou ze statku. Stará jabloň se ale náhle vzmohla a dokonce i zplodila jablka. Ta mu však chutnala trpce. Proto v zimě starý strom porazil a dřevo věnoval hostinci. Tehdy se dozvěděl, že jeho mladá láska zemřela na motorce. Když se vracel domů, zaklínil si nohu v pařezu po staré jabloni a do rána umrzl.

Modré čočky
Marda se podrobila složité operaci očí, a aby byl účinek pozitivní, musí nosit speciální modré čočky. Když jí ale sundají gázu, vidí místo lidských obličejů zvířecí hlavy. Myslí si, že se jedná o žert, ale brzy se ujistí o opaku. Z nemocnice chce utéct, to se však nepodaří. Když se ráno vzbudí, vše je náhle normální. Doktor položil čočky špatně, ty tlačily na nerv a teď je jediným problémem pouze to, že v zrcadle místo vlastního obličeje vidí laň.

Ptáci
V prosinci udeřily obrovské mrazy a ty zahnaly hladové ptáky blíže k lidem. Jejich vrozený odstup je náhle pryč a tato ubohá zvířata se vrhají na lidi a klovají do nich. Nat a jeho rodina se proto řádně zabezpečí, protože ptáci málem připravili jeho děti o oči. Pak zjistí, že se při odlivu stahují k moři, a tak se Nat vydal za přáteli. Ti ale byli uklováni stejně jako celé rodiny z nové zástavby.

Alibi
Pan Fenton se jednoho dne rozhodl, že si jen tak namátkou vybere budoucí oběť. Našel si mladou ženu se synem a pronajmul si u nich pokoj, kde začal malovat. Časem si však na oba tak zvykl, že se rozhodne je nezabít. Před cestou do Skotska dostane od ženy balíček, který má vyhodit. Na cestě jej pak zastaví policie, protože v balíčku bylo mrtvé novorozeně. Překvapený Fenton zavede policii k ženě a synovi, ti se ale otrávili svítiplynem.

Nechoďte po půlnoci
Malíř se vydává na Krétu, kde se ubytuje v chatce. Tu dříve obýval jeden znalec umění, který se zde utopil. Seznamuje se s manželským párem Stollových. On je opilec, zároveň i poslední člověk, jenž viděl utonulého naživu. Jeho paní je nebezpečná mrcha. Malíř je se zaujetím sleduje druhého dne až k vraku, který za pomoci jednoho muže vykrádali. Později jej tu najde přivázaného ke kotvě. Stollovi zmizí, ale ještě dříve se paní malíře zbaví zajímavým způsobem. Za dveřmi mu nechá džbán boha Dionýsa, díky němuž se stane opilcem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 10.01.2005

Ceska posta    
­­­­

Diskuse k výpisku
Daphne du Maurier - Ptáci a jiné povídkyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­