ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

du Maurier Daphne (*13.05.1907 - †19.04.1989)

­­­­

Má sestřenka Rachel

Psychologický román slavné anglické autorky je tragickým příběhem vášně, lásky a nenávisti, odehrávajícím se na počátku 20. století v Cornwallu.
Děj románu se odehrává uvnitř rodiny mladého majitele panství, kam přijíždí z Itálie vyřídit právní záležitosti mladá a krásná vdova po jeho starším bratrovi. Během návštěvy dojde ke sblížení obou mladých lidí, ale vycházejí také najevo velice podivné okolnosti o sňatku, životě a úmrtí ženina manžela. Hluboký cit, od počátku odsouzený k zániku, končí romanticky vygradovanou tragédií titulní postavy a je pro zbytek života výčitkou jejímu partnerovi.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Baronet v Praze roku 2008 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu My Cousin Rachel přeložila Magda Hájková. Počet stran: 335. ISBN: 978-80-7384-072-3.

OBSAH:

Ambrož Ashley je vlastníkem rozlehlého venkovského sídla na cornwallském pobřeží a opatrovníkem osiřelého bratrance Filipa. O nedělích k nim přicházejí poobědvat Filipův kmotr Nick Kendall s dcerou Louisou a vikář Pascoe s rodinou. Žijí poklidným životem až na Ambrožovy zdravotní problémy, které ho nutí trávit zimu v teplých krajích. Filipovi je nyní 24 let, nastává zima a Ambrož se vydává do Itálie.

Filip Ambrože velmi postrádá, ale dostává od něj dopis, v němž mu píše, že se ve Florencii setkal se sestřenicí Rachel, vdovou po hraběti Sangallettiovi.
Na jaře Filipovi oznamuje, že s Rachel uzavřel sňatek a v nejbližší době neplánuje vrátit se do Cornwallu.
Postupem času se tón Ambrožových dopisů začíná měnit, stěžuje si na slunce, tíživou atmosféru ve vile Sangalletti, kde s Rachel pobývá, a na nesnesitelné bolesti hlavy.
V dopise z července si stěžuje na místní doktory a zvláště na nového lékaře, jehož mu doporučil Rachelin přítel a rádce Rainaldi. Dále uvádí, že nemůže nikomu důvěřovat a Rachel jej neustále sleduje.

Filip konzultuje obsah dopisů se svým kmotrem, jenž si myslí, že Ambrož trpí mozkovým nádorem. V posledním dopise Ambrož na Filipa naléhá, aby za ním co nejrychleji přijel.

Ve vile Sangalletti se Filip dovídá, že Ambrož zemřel a Rachel vilu opustila. Kmotr sdělí Filipovi, že obdržel od Rainaldiho dvě informace: úmrtní list potvrzující mozkový nádor jako příčinu Ambrožovy smrti a také to, že Ambrož nikdy nezměnil svou závěť v Rachelin prospěch. Filip tak zůstává jediným dědicem rodinného majetku, avšak právoplatným majitelem se stane až za několik měsíců, kdy mu bude 25 let. Do té doby za něj dědictví a finance spravuje kmotr Kendall.

O dva týdny později obdrží Kendall od Rachel dopis, ve kterém mu sděluje, že připlula do Anglie. Filip ji pozve do rodinného sídla, kde si svým chováním okamžitě získá na svou stranu služebnictvo i obyvatele v okolí. Ke každému je laskavá a má příjemné vystupování. Po nějaké době se do ní Filip zamiluje a Rachel mu náklonnost oplácí.

Jednoho dne dostane Filip od vrátného Sama Bata dopis napsaný Ambrožem, jenž našel Bate v kabátu, který mu Filip daroval z pozůstalosti svého bratrance. Tento dopis je napsán tři měsíce před Ambrožovou smrtí. Píše se v něm o Ambrožově nemoci, Rachelině nezodpovědnosti při nakládání s penězi a její náklonnosti k Rainaldimu. V závěru dopisu Ambrož vyslovuje obavy, že se ho pokoušejí otrávit a prosí Filipa, aby za ním přijel.
Rachel později Filipovi ukáže Ambrožovu nepodepsanou závěť, ve které jí odkazuje svůj majetek. Filip poté začíná Rachel opět důvěřovat. Rozhodne se na ni převést svůj majetek a den před svými 25. narozeninami se to vydává zařídit. Dává ji také veškeré rodinné šperky a stráví spolu noc...

Po několika týdnech přijíždí do Cornwallu Rachelin přítel Rainaldi, který se Filipovi nezamlouvá. Po podepsání převodu majetku se Rachel vůči Filipovi stává odtažitou a chladnou. Nedlouho potom Filip na mnoho týdnů těžce onemocní a Rachel o něj pečuje. Po svém zotavení trpí Filip utkvělou představou, že spolu s Rachel uzavřeli sňatek. Oznámí to svým přátelům, avšak Rachel tuto zprávu vyvrací. Chystá se na odjezd do Florencie a schází se tajně v hostinci u Růže a koruny s Rainaldim, který jí pomáhá s finančními záležitostmi. Filip si neumí představit svůj život bez Racheliny přítomnosti a její přípravy na odjezd těžce nese.

Rachel dostane od Rainaldiho dopis, v němž jsou přiloženy semínka jedovatého čilimníku. Filip Rachel podezřívá, že se ho snaží otrávit a společně s Louisou Kendallovou prohledávají její pokoj. Nenajdou však nic, co by ji usvědčilo a uvažují, zda ji neobvinili neprávem. Mezitím se Rachel prochází po terasovité zahradě a vstoupí na most, o kterém jí Filip neřekl, že nesnese příliš mnoho zátěže. Filip najde její tělo bezvládně ležet mezi dřevem a kameny. Vezme ji do náručí, ona otevře oči a před tím, než zemře, ho osloví Ambrožovým jménem...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 30.04.2017

­­­­

Diskuse k výpisku
Daphne du Maurier - Má sestřenka RachelMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­