ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

du Maurier Daphne (*13.05.1907 - †19.04.1989)

   
­­­­

Mrtvá a živá

Nejslavnější autorčin román, několikrát zfilmovaný a stále znovu vydávaný, patří nepochybně mezi skvosty romantické literatury. Uchvacující, dramatický příběh s tajemnou a hrozivou atmosférou předznamenávající její slavnou povídku Ptáci, líčí osudy nového manželství Maxe de Wintera. Ten po smrti své první démonické ženy Rebeky, jež zemřela za podivných okolností, nachází na dovolené v Itálii novou lásku, s níž se vrací na své sídlo Manderley. Jeho mladičká a nezkušená žena zde prožívá své nejšťastnější dny, ale postupně na ni začínají padat stíny minulosti. Někteří z jejich nejbližšího okolí novomanželům štěstí nepřejí, a tajemní duchové minulých tragických událostí jsou znovu vyvoláni. Události nabývají stále dramatičtější spád a novomanželé se ocitají na pokraji katastrofy, již se téměř nepodaří zažehnat. Příběh fascinuje čtenáře svou dramatičností, s níž se postupně nad milující dvojicí začínají stahovat mračna a děj nabývá stále většího spádu, a silou charakteru dívky, která jej vypráví.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Přeložila: Ivana Štěchová
Nakladatelství: Knižní klub, Praha
Rok vydání: 2002

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Maxim de Winter - podivín
druhá de Winterova manželka - mladá žena vidící svět v růžových brýlých a zbožňující svého manžela
Beatrice - sestra Maxima, svérázná žena
Frank - Maximův kamarád
služka Danversová - zbožňovala Rebeku, podivínka

OBSAH:

Kniha líčí příběh mladé ženy, která se po prudkém milostném vzplanutí provdá za bohatého šlechtice Maxima de Wintera a společně pak žijí na zámku Manderley. Na jinak velice láskyplný vztah novomanželů padá ovšem všudypřítomný stín první de Winterovy manželky Rebeky, jež zahynula za zvláštních okolností. Později vyjde najevo, že ji de Winter zavraždil, protože ji nemohl vystát za její arogantnost a podvádění. Mezitím se i policie začne opět případem zabývat a de Wintera z její smrti obviní. Nakonec je osvobozen, touží se vrátit zpět na Manderley, které ale mezitím služka Danversová zapálí a uteče - zbožňovala Rebeku a po zjištění, že ji de Winter zavraždil, se chce pomstít. Kvůli tomu nakonec manželé odjedou pryč a žijí láskyplně dál.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi velmi líbila, ale trochu mě děsila postava služky Danversové; ani ne tak v knížce jako ve filmovém zpracování, které jsem viděla zhruba čtyři měsíce po přečtení knihy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: tyina, 07.01.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Daphne du Maurier - Mrtvá a živáMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­