ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

du Maurier Daphne (*13.05.1907 - †19.04.1989)

   
­­­­

Mrtvá a živá (3)

  • román vyšel i pod názvem Rebeka
  • autorka následujícího textu (viz zdroj) se inspirovala předešlým obsahem

Sugestivní psychologický román ze starého šlechtického sídla na anglickém pobřeží o mladé ženě, která se po krátké známosti provdá za bohatého, nedávno ovdovělého muže.
Manželský pár spolu začne žít na manželově rodinném sídle, kde však mezi ně na každém kroku vstupuje stín jeho oslňující, tragicky zemřelé první ženy. Vzájemné nepochopení pomine v okamžiku, kdy se oba manželé musejí ještě jednou utkat se stínem mrtvé ženy a společně čelit dramatickým skutečnostem. Mladá žena v tomto zápase vyzrává a proti všemu očekávání nad mrtvou sokyní vítězí.
Kniha je plná napětí a děje a kromě vynikající psychologické kresby a působivé atmosféry podává i mnohotvárný obraz společenských poměrů v západní Anglii v době před 2. světovou válkou.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Baronet v Praze roku 2007 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu Rebecca přeložila Slávka Poberová. Počet stran: 475. ISBN: 978-80-7214-989-6.

OBSAH:

Hrdinka románu je mladá a bezvýznamná žena, která setrvává coby společnice bohaté dámy Van Hopperové v Monte Carlu. Jedinou vášní její nadřízené je zvědavost, pomluvy a seznamování se s co nejvlivnějšími lidmi. Její nejnovější obětí se stává Maxmilian de Winter, majitel honosného pohádkového zámku jménem Manderley v Anglii. Paní Van Hopperová nemůže přeslechnout zvěsti, že jeho krásná žena tragicky zemřela a on opustil domov, aby se z citové ztráty vzpamatoval.

Při rozhovoru s paní Van Hopperovou, která se z něj snaží vytáhnout nějaké informace o jeho životě, se Maxim chová velmi ironicky (což je pochopitelné). Jako správný gentleman pošle omluvný dopis, který však není adresovaný jí, ale její společnici - naší hlavní hrdince.

Druhý den dostane paní Van Hopperová chřipku a hrdinka má najednou spoustu volného času, jenž zaplní schůzkami s panem de Winterem. Zamiluje se do něj, i když je muž jejího srdce o dvacet let starší než ona. Když mají po několika dnech ukončit svůj vztah, jelikož se paní Van Hopperová uzdraví a chce odcestovat do Ameriky, nabídne Maxim nečekaně mladé dívce sňatek. A tady začíná život novopečené paní de Winterové na Manderley.

První lidé, s nimiž se na sídle seznamuje, jsou nepříjemná hospodyně Dany Danversová a Maximův tajemník Frank Crawley. Maxim ovšem své nové ženě neřekl absolutně nic o své minulosti, o svém minulém manželství, jaká bylo jeho žena a ani to, jak zahynula. Proto se hrdinka dostává do dosti nepříjemných situací, které jsou ještě ztíženy tím, že nezná zaběhnutý chod zámku, se kterým se musí sžívat. Tyto skutečnosti jí dává paní Danversová, která přišla na zámek s Rebekou (Maximovou mrtvou ženou), kterou oddaně milovala, velmi pocítit. Právě od ní se dozvídá věci, které měla dávno vědět.

Mimo jiné se dozvídá, že Rebeka byla krásná a okouzlující žena, mající ráda společenský život a moře, které bylo nedaleko od Manderley. Vlastnila jachtu, s níž se na něj často vydávala. Jedna taková vyjížďka se jí stala osudnou, když její jachtu strhla bouře a Rebeka se utopila. Paní Danversová udržuje Rebečiny pokoje v takovém stavu, jako by se jejich paní měla každou chvíli vrátit. A snad proto tolik nenávidí novou paní Manderley, která by při případném návratu Rebeky překážela.

Díky paní Danversové vyvrcholí konflikt mezi hrdinkou a Maximem, jenž je živen hrdinčiným pocitem, že Rebeka, ač je mrtvá, stále žije v Maximově srdci. Hospodyně přesvědčí hrdinku, aby si na maškarní ples, který se na Manderley každoročně koná, vzala repliku šatů, které má jistá šlechtična na jednom obraze v sídle. Zatají jí, že přesně tyto šaty si vzala na svůj poslední ples i Rebeka. Pohled na "repliku" své bývalé manželky Maxima velmi raní. Po konfliktu se hrdinka odebere do svého pokoje, kde na ni již čeká paní Danversová, aby ji ještě více zdeptala. Přesvědčí ji, že ji Maxim nikdy nebude moci milovat a že by pro ni i pro Maxima bylo lepší, kdyby se zabila. Hrdinka chce skočit za neustálého "povzbuzování" paní Danversové z okna. Její plán je však přerušen voláním o pomoc, které se ozývá ze zátoky.

Neznámá loď narazila do skály a začala se potápět. Přivolaní potápěči objevili na dně zátoky Rebečinu jachtu s jejími pozůstatky. Tím je obnoveno soudní líčení ohledně smrti první paní de Winterové. Tělo, které před časem Maxim identifikoval jako Rebeku, patřilo ve skutečnosti jiné ženě. Teprve nyní se Maxim svěří své nové ženě a odhalí tak svoji temnou minulost.

Jeho manželství s Rebekou byl jeden velký omyl, na který přišel bohužel až pár dnů po svatbě. Rebeka byla prospěchářka, která chtěla vlastnit Manderley. Často odjížděla do svého bytu v Londýně, aby zde trávila dny i noci se svými milenci, mezi něž patřil i její bratranec Jack Favell. Ten osudný den přijela Rebeka z Londýna a Maxim ji navštívil v zahradním domku. Tam mu řekla, že čeká se svým bratrancem dítě. Vysmála se mu do očí a sdělila mu, že ji bude těšit vědomí, že bude muset vychovávat její a Favellovo dítě jako svoje vlastní. Maxim propadl zlosti a zastřelil ji, načež její tělo odnesl na jachtu, kterou následně potopil.

Na zámku se objeví Jack Favell a vydírá Maxima. Chce oznámit, že to byl právě on, kdo Rebeku zabil. Soudní proces vede naneštěstí schopný plukovník Julyan, který začíná tušit souvislosti. V diáři Rebeky je v den její smrti zaškrtnuta návštěva londýnského ženského lékaře Bakera. Julyan, Favell, Maxim a jeho žena jsou šokováni jeho informací, že Rebeka měla velký rakovinový nádor a věděla, že během tří měsíců by se dostavily kruté bolesti. Smrti se vždy bála a bolesti obzvlášť, proto celou situaci vyřešila po svém. Vymyslela si historku, že čeká dítě, aby ji Maxim zastřelil a ušetřil jí tím utrpení, které by bezpochyby následovalo.

Při hlavním líčení dospěla porota na základě lékařovi výpovědi k závěru, že Rebeka spáchala sebevraždu, čímž je Maxim opět uznán nevinným.

Když se celou věc dozví paní Danversová, opustí spěšně Manderley s kufry plnými nakradených cenností. Mezitím se Maxim a jeho žena vracejí šťastně domů. Z Manderley vidí však jen ohnivou záři - celé lehlo popelem. Věrná služebná Rebeky pohřbila svou paní i s jejím milovaným zámkem.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tuto knihu mohu jen doporučit. Není to žádný "slaďák", naopak si při jejím čtení užijí milovníci mnoha žánrů (můžeme zde najít romantické, detektivní i psychologické prvky). Navíc je celý příběh propleten krásnou melancholickou atmosférou. Čtenář do poslední chvíle netuší, že Maxim vlastně Rebeku z duše nenáviděl, může tak zažívat překvapení, která se během četby odkrývají, společně s nepojmenovanou hlavní hrdinkou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 02.12.2011

­­­­

Diskuse k výpisku
Daphne du Maurier - Mrtvá a živá (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­