ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

du Maurier Daphne (*13.05.1907 - †19.04.1989)

­­­­

Mrtvá a živá (2)

Vzrušující obraz života na starém anglickém zámku před druhou světovou válkou, kde mrtvá žena tragicky ovlivňuje život novomanželů.

Hrdinka románu, mladá bezvýznamná žena, dlí coby společnice paní Van Hopperové v Monte Carlu. Jedinou vášní paní Van Hopperové je zvědavost a seznamování se s vlivnými lidmi. Její vyhlídnutou obětí je i Maxmilian de Winter, majitel pohádkového zámku Manderley v Anglii. Říká se, že mu tragicky zemřela žena a on opustil domov, aby se z toho vzpamatoval. Jeho žena Rebeka prý byla velice krásná. Při rozmluvě s paní Van Hopperovou se Maxim chová ironicky a večer za to pošle omluvný dopis její společnici. Druhý den dostane paní Van Hopperová chřipku a naše hrdinka má najednou spoustu času. Začne se s panem de Winterem scházet. Je proti ní starší o dvacet let. Když se mají po několika dnech rozejít, neboť uzdravená paní Van Hopperová chce odcestovat do Ameriky, nabídne Maxim mladé dívce sňatek. A tak se nová paní de Winterová ocitá na Manderley.

První lidé, se kterými se seznamuje, jsou hospodyně Dany Danversová a Maximův tajemník Frank Crawley. Velkou chybou Maxima de Wintera je skutečnost, že své nové ženě neřekl nic ze své minulosti, jaké bylo jeho manželství, jaká byla Rebeka i jak zahynula. Tím se hrdinka románu dostává do nepříjemných situací, nezná ani zaběhlý chod na zámku. To vše jí dává najevo paní Danversová, jež Rebeku zbožňovala a novou paní očividně nenávidí. Od ní a od Franka se teprve dozvídá věci, které měla dávno vědět.
Rebeka byla krásná a okouzlující žena. Měla havraní vlasy a nejlépe jí slušela bílá barva. Vedla bohatý společenský život a milovala moře. Vlastnila jachtu, často se vydávala na moře, vždy sama a přespávala v dřevěném zahradním domku u zátoky. Moře se jí stalo osudným. Při jedné vyjížďce se strhla bouře a Rebeka se utopila. Paní Danversová udržuje její pokoje v takovém stavu, jako by se měla každou chvíli vrátit. Sama se nabídla, že je nové paní ukáže.
Byla hustá mlha a paní Danversová přesvědčovala paní de Winterovou, aby skočila z okna a skoncovala se životem. Sama přece vidí, že Rebeka - ač mrtvá - stále žije. Její plán by jí málem vyšel, když vtom se ozvaly od zátoky signály o pomoc. Nějaká loď narazila na skálu a začala se potápět. Maxim byl mezi prvními, kdo přispěchali na pomoc. Byli povoláni potápěči a ti objevili na dně zátoky uvězněnou jachtu Rebeky a uvnitř tělo. Bylo to tělo Rebeky.
Je obnoveno soudní přelíčení ohledně smrti první paní de Winterové. Tělo, které před časem identifikoval Maxim jako tělo Rebeky, patřilo jiné ženě. Teprve nyní se Maxim svěří své ženě a odhalí jí strašnou minulost. Jeho manželství s Rebekou byl omyl, na který přišel pár dnů po svatbě. Rebeka byla prohnaná žena, jež chtěla vlastnit Manderley. Často odjížděla do svého bytu v Londýně, aby zde trávila dny i noci se svými milenci, mezi něž patřil i její bratranec Jack Favell. Ten osudný den přijela Rebeka z Londýna a Maxim ji navštívil v zahradním domku. Tam mu řekla, že čeká s Favellem dítě. Smála se a Maxim ji zastřelil. Odnesl ji do kajuty a jachtu potopil.
Na zámku se objeví Jack Favell a vydírá Maxima, jinak oznámí, že to byl on, kdo Rebeku zabil. Soudní proces vede schopný plukovník Julyan, jenž ledacos začíná tušit. V osobním diáři Rebeky je v onen tragický den zaškrtnuta návštěva londýnského ženského lékaře Bakera. Julyan, Favell, Maxim a jeho žena jsou šokováni jeho informací, že Rebeka měla velký rakovinový nádor a věděla, že během tří měsíců by se dostavily kruté bolesti. Smrti se vždy bála a bolesti obzvlášť. Proto si vymyslela historku, že čeká dítě, aby ji Maxim zastřelil a ušetřil ji utrpení. Porota dospěla k závěru, že Rebeka spáchala sebevraždu na základě lékařovy výpovědi.

Paní Danversová opustí spěšně Manderley s plnými kufry bohatství. Když se Maxim a jeho žena vracejí domů, vidí ohnivou záři. Manderley neexistuje, lehlo popelem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 19.03.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Daphne du Maurier - Mrtvá a živá (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­