ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Benešová Božena (*30.11.1873 - †08.04.1936)

­­­­

Don Pablo, don Pedro a Věra Lukášová (4)

Psychologická novela z posledního období autorčiny tvorby vypráví poetickým způsobem o obtížích dospívání.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1972 (4. vydání tamtéž). Medailón o autorce napsal Štěpán Vlašín. Počet stran: 105.

DĚJ:

Jedenáctiletá Věra Lukášová našla na půdě sešity s románem, jehož děj se odehrával ve Španělsku a jehož hlavními hrdiny byli don Pablo a don Pedro. Sešity však nebyly všechny. Příběh skončil před božím soudem, a tak se Věra snažila příběh si domyslet a zároveň se zamýšlela nad tím, co je dobro a co zlo.
Byla Španělskem nadšená, proto se chtěla naučit španělsky. Žádný z učitelů to neuměl, oslovila tedy vzdělaného a zcestovalého starého pána, pana Emericha Lába. Když jej prvně navštívila u něj doma a myslela si, že je mu nevolno, otřela mu čelo mokrou rukou a on ji za to vyhnal.

Trávila pak léto hodně doma, s babičkou (otcovou matkou), která ve Věře viděla hodně špatného po matce. Babiččin syn, voják, měl dítě s prodavačkou, a to bylo babičce málo. Oba brzy zemřeli, v čemž viděla babička boží trest. O jejich dítě, Věru, se snažila co nejlépe postarat, ale bála se, že z ní vyroste dívka špatných mravů, stejně jako byla její matka.

Když potkaly na hřbitově pana Lába, přesvědčil babičku, aby Věru posílal k němu na učení toho, co je dobré a co zlé. Místo toho však pan Láb Věře i sobě nalil víno a začal ji osahávat. Věra si to však nedala líbit, udeřila ho a utekla.

Běžela se svěřit svému kamarádovi, o čtyři roky staršímu Jaroslavu Kohoutovi, kterého poznala toto léto. Byl tu v Panově na prázdninách u tety v cukrovaru. Věra ho upoutala tím, že znala odpověď na jeho hádanku, a ji zas těšilo, že jí řekl, že je chytrá. Svěřila se mu již předtím se španělským románem, a teď tedy neváhala svěřit se i s dalším tajemstvím. Nešťastná událost s panem Lábem se stala sice večer před Jarkovým odjezdem zpět do Prahy, ale i tak si stihli slíbit přátelství navždy a možná i něco více do budoucna. Ani babička, která je večer našla v hovoru a která ji vynadala za to, že místo, aby byla u pana Lába, je zde s cizím klukem, nedokázala toto přátelství přetrhnout.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 29.11.2014

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Božena Benešová - Don Pablo, don Pedro a Věra Lukášová (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­