ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Benešová Božena (*30.11.1873 - †08.04.1936)

­­­­

Člověk

Románová prvotina Boženy Benešové, napsaná v letech 1914-1919, se filozoficky zamýšlí nad otázkami, bolestmi i zmatky lidského života.
Hlavním dějištěm románu je slovácká dědina, ve které se splétají rodinné a společenské osudy skupiny bývalých kolegů ze studií. Mezi ně se vmísí životní osud hrdiny románu, nadaného hudebníka Cyrila Trojuše, který se odhodlal rozbít své nezdařené manželství a lásku nachází u Marie Berylové, která byla nevěstou jeho přítele. Vztah však končí smrtí Trojuše, jenž se obětuje za záchranu kdysi nemilovaného dítěte po první ženě...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1957 (4. vydání). K vydání připravil a poznámku napsal Jiří Honzík. Počet stran: 538.

DĚJ:

Profesor Cyril Trojuš se nešťastně oženil. Jeho žena Hana, bývalá prodavačka, je povrchní, plytké povahy - žije nad poměry, manžel se dře, aby poplatil její účty, a když se neustále dopouští nevěry, přiměje ji za vysoké odstupné k dobrovolnému rozchodu.
Odchází i s nevlastní dcerou Jelvou.

Šťastný Trojuš odjíždí na návštěvu ke svému příteli, lékaři Janu Vanskému, jenž tráví prázdniny ve Světlých Křižanech, poutním místě na Moravském Slovácku. Oba se znají z dob studií - Trojuš byl Janův domácí učitel, ale dnes už Janovi popravdě moc nerozumí. Jan je těkavý, roztržitý, rozdal by se láskou, která je mu péčí, odpovědností a starostlivostí o každého. Řídí se ruským příslovím: "Přikryj cizí hřích, Bůh přikryje tvé dva."
Těmito názory znepokojil i svou snoubenku Marii Barylovou. Ta ho ctí a obdivuje, ale jeho láska, rozrostlá v lásku všelidskou, ji nehřeje.

Trojuš se zamiluje do Marie, čemuž se marně brání. Stejně tak s tím zápasí i Marie. Nakonec si slíbí, že spolu budou kráčet životem...

Trojuš se vzdává profesury, věnuje se hudbě a rozvádí se s Hanou, jež se mezitím provdala v Pešti za lehkomyslného statkáře Kürthyho. V momentě, kdy se Kürthy zastřelí, chce dceru Jelvu vrátit otci, ale to Trojuš odmítá.

Po prudkém výstupu s Mariiným otcem odchází Trojuš s Marií do Vídně, kde se uchytí jako učitel v hudebním ústavu Schuberteu. Žijí tam spolu skromně, avšak šťastně. Splácejí dluhy, ošetřují až do smrti ztroskotaného Mariina otce a Marie v životní pohodě zapomíná i na svůj domov, kde na ni bolestně vzpomíná Jan Vanský, se kterým zrušila zasnoubení.

V tichu samoty po smrti své matky dochází Vanský k přesvědčení, že není schopen milostné lásky. Proto se rozešel s Marií, proto zklamal také lásku učitelky Jenofky Hájové. Dal se na víru, a tak již nezná hněvu, vášně, jeho život je klidná hladina...

Do vídeňské Trojušovy domácnosti zavítá Mariina mladá macecha Sabina. Opustila muže, jenž jí právem opovrhoval a žije v Pešti s lehkomyslným Viktorem Jarnovským, Haniným bratrem. Sděluje, že se Hana zastřelila a žádá Marii o zaopatření mladičké Jelvy, jež teď úplně osiří, jelikož Sabina chce s Jarnovským odjet do Ameriky. Peníze dostala a Jelvě opatřuje místo v hereckém dívčím souboru slečny Ilonky Löwanylové.
Jelva putuje s ní po lázních, kde pořádají různá představení. Tak se dostaly až do slovanských lázní Zelničky, vybudovaných prohnaným, starým židovským zbohatlíkem Arnoldem Silbermannem, světákem a milovníkem děvčat. Ten odkoupil Jelvu a veze ji do svého opuštěného domu ve Světlých Křižanech.

Ale to už mu je v patách Trojuš. Donucuje Žida k vydání klíčů a spěchá zachránit dívku z hořícího Silbermannova stavení. Trojuš je šťasten - poprvé poznává nevýslovné štěstí ze služby bližnímu svému. Dívku se mu sice povedlo zachránit, ale sám zahynul...

V posledních okamžicích života, jenž obětoval za cizí dítě, poznává oprávněnost životního názoru svého ideového odpůrce a nejvěrnějšího přítele Jana Vanského.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Čm Elda, 30.05.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Božena Benešová - ČlověkMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­