ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Benešová Božena (*30.11.1873 - †08.04.1936)

   
­­­­

Don Pablo, don Pedro a Věra Lukášová (2)

Příběh dospívajícího děvčete v dobách první republiky, jehož romantické sny jsou rozbity prvním krutým životním zážitkem.

Tato novela zachycuje psychický vývoj dospívající dívky a její zápas o nalezení místa ve společnosti. Autorka dochází k poznání, že bez lásky a přátelství nelze žít. Člověk však musí mít odvahu hledat i za cenu vlastního odříkání, bolesti a často i ztrát.

Děj zachycuje období po první světové válce. Hlavní hrdinkou je jedenáctiletá dívenka Věra Lukášova, kterou válka připravila o oba rodiče (otec podlehl zranění, matka zemřela brzy po porodu). Babička, jež ji vychovávala, ztratila tak syna, později i majetek.

Babička neměla k vnučce příliš vřelý vztah. Narodila se přece ženě "nehodné" jejího syna. Věru neustále peskovala, hlídala, citelně se projevoval rozdíl generací.

Dívenka se cítila osamělá. Pochopila, že svět není takový, jak ho líčí babička. Neměla však nikoho, s kým by se poradila, neuměla rozpoznat dobro od zla. Utekla proto do světa fantazie. Našla kdesi sešitové vydání příběhu o španělských šlechticích, šlechetném donu Pablovi a zákeřném donu Pedrovi. Pojmenovala jejich jmény dva míčky a chodila s nimi rozmlouvat na jedno opuštěné místo. Házela jimi o zeď a domýšlela si další děje, neboť výtisk románu byl neúplný. Zde se seznámila se studentem Jaroslavem Kohoutem. Nejprve k sobě pocítili velkou nenávist, Jaroslav se vytahoval a zesměšňoval ji. Brzy ale poznal Věrčinu neobvyklou inteligenci (uměla rozluštit jeho hádanky) a stali se kamarády. Věrka se mu dokázala svěřit i se svým hrozným zážitkem. Starý pan Láb ji při návštěvě osahával a ona jej udeřila tak silně, až upadl hlavou na stůl. Jaroslav byl pobouřen, cítil potřebu dívku chránit. Slíbili si přátelství, dokonce plánovali společnou budoucnost.

Krásnou slavnostní chvíli narušuje babička, která studenta odhání od své vnučky. Věrka ani Jaroslav se nebrání, vědí, že jejich vztah nemůže nikdo zničit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niky, 17.04.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Božena Benešová - Don Pablo, don Pedro a Věra Lukášová (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­