ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Benešová Božena (*30.11.1873 - †08.04.1936)

   
­­­­

Oblouzení

  • 1923
  • kniha povídek (Nesplacený dluh; Prsten; Sestry; Zajatá)

Středem autorčiny pozornosti jsou zde ženy, jež se dostanou do různých problémů, které ztěžka řeší. Obvykle se do nich dostanou snadno, ale řešení trvá dlouho, je-li vůbec nějaké...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Družstevní práce v Praze roku 1923. Počet stran: 138.

DĚJ:

Nesplacený dluh

Dr. Stárek, známý lidumil, se ujme dětí po své sestře. 14letá Pavla se lehce přizpůsobila novému prostředí, hůře to jde ale s 16letým Oskarem - mladíkem vzdorovitým, uzavřeným, lhostejným k dobré radě nebo napomenutí.
Oskar se zamiluje do Milady, jež má neradostné mládí - macecha ji trápí a otec ji chce provdat, aby zmizela maceše z očí. I když Oskara miluje, ví, že jejich láska je beznadějná.
Mezitím Oskara vyloučili z gymnázia a strýc jej umístil do lékárny.
Milenci se scházejí i nadále, ujišťují se trvalou láskou a Oskarovo štěstí nezná mezí.
Jenže Milada je pak donucena se schůzek vzdát - hrozí jí totiž sňatek s nemilovaným profesorem.
Oskar jí pošle bonbóny napuštěné jedem. Sestra, jež má bonboniéru doručit, chválí jeho dobré srdce, netušíc jeho pravý úmysl. Oskar jí v zoufalství bonbóny vezme, jeden pozře a sám se tak otráví...

Prsten

Na domácím večírku se sejde chudý student Jindřich Stach se svou bývalou láskou Adou, která jej kdysi odmítla pro přízeň krasavce Šebesty.
Ten se jí ale už nasytil a Stach s ní znovu navazuje poměr.

Sestry

Soňa Pátková se provdala za starého důchodního Pechara. Sužována jeho strašnou žárlivostí žije Soňa klášterním životem, zamčena ve svém bytě. Když i naděje na blízkou mužovu smrt je marná, otráví se...

Zajatá

František Polanský odchází po několikaměsíčním šťastném manželství do války. Jeho mladá žena propadne melancholii. Zmítána duševními mukami si začne uvědomovat, že svého muže již nemiluje.
Dojde to tak daleko, že se mu nakonec stane nevěrnou s důstojníkem Vajdou.
Až teprve její přítel z mládí Láďa ji uklidní tím, že jí na smrtelném lóži prozradí pravdu o manželově důležité práci v zajateckém táboře.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Čm Elda, 29.05.2020

­­­­

Diskuse k výpisku
Božena Benešová - OblouzeníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­