ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Bezruč Petr (*15.09.1867 - †12.02.1958)

­­­­

Slezské písně (6)

Slavná básnická sbírka, jejíž verše vznikly jako ohlas na utrpení utlačované národnostní větve na Ostravsku a ve Slezsku koncem 19. a počátkem 20. století.
Cílem autorových veršů bylo probudit tyto utiskované vrstvy k odporu a k boji za národní a sociální osvobození. Bezruč líčí tvrdý a bezútěšný život havířů a horalů na tomto území a nemilosrdně odhaluje jejich nepřátele - majitele hutí a dolů, statkáře a majitele výčepů. Celá sbírka vyznívá jako přesvědčená předpověď národního i sociálního vyúčtování.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Doplněk v Brně roku 2003 (1. vydání tamtéž). Ilustroval Ivan Štrouf. Počet stran: 173. ISBN: 80-7239-144-5.

OBSAH VYBRANÝCH BÁSNÍ A BALAD:

Červený květ
Úvodní báseň sbírky je o kaktusu, který vykvétá krásným červeným květem jen jednou za lidský život. Naproti tomu růže má mnoho krásných květů, a tak jí vypravěč dává přednost, protože se mu zdá jednoduše krásnější. V květech je ukryta metafora na osobnost člověka - lidé dávají přednost těm, kteří jsou jim milí na pohled, i když uvnitř v srdci nic nemají. Naopak odsuzují člověka, který je na povrchu drsný a pichlavý, i když v srdci ukrývá více než kdokoli jiný. Autor se přirovnává ke květu kaktusu.

Maryčka Magdonová
Jedna z nejznámějších básní sbírky. Vypráví o nejstarší dceři manželů Magdonových, která se po tragické smrti svých rodičů (otec zemře při hospodské rvačce, matka je zavalena vozíkem s uhlím) musí postarat o své mladší sourozence. V zimě jde nasbírat dříví do panského lesa, ale je přistižena při činu a udána četníkům. Má být odvezena do Frýdku a souzena, neunese však to, že by byla podrobena takové hanbě, a vrhne se ze skály do Ostravice. Je pochována u hřbitovní zdi, jelikož jako sebevrah nemá nárok na důstojný pohřeb.

Vyskytují se časté chyby v interpretaci této básně - podle některých (i knižních) zdrojů Maryčka skočí ze skály, protože je nešťastná z vynuceného sňatku.

Kantor Halfar
Učitel Halfar nechce poslechnout své nadřízené a učit své žáky polsky. Kvůli svému vzdoru nemohl dostat řádně placené učitelské místo a musel být stále jen učitelským mládencem. Když si kvůli tomu našla jeho milá jiného, utápěl svůj žal v alkoholu. Jeho situace ho dohnala až k tomu, že spáchal sebevraždu oběšením se na jabloni. Jako všichni sebevrazi musel spočinout v rohu hřbitova.

Ostrava
Jde o báseň popisující těžkou práci horníků v nelidských podmínkách. Povzbuzuje chudé dělníky ke vzpouře proti vrchnosti. Konec vyjadřuje víru ve slibnou budoucnost.

Labutinka
Báseň zastupující intimní lyriku, je vypsáním se z milostného zklamání autora. Autor je zamilovaný do krásné dívky jménem Labutinka a žádá její rodiče o ruku. Ti sice souhlasí, ale prosí oba, aby zatím svatbu o pár let odložili, zdají se jim příliš mladí. Když se vypravěč vrací po dvou letech do města, aby se konečně spojil se svou láskou ve svazku manželském, z Labutinky je prostitutka.

Smrt Césarova
Národ Dáků je charakteristický tím, že všichni mají tmavší vlasy a modré oči. Jeho hrdí zástupci urazí Césara, když se mu odmítají poklonit s tím, že jejich bohem je Slunce, se kterým se on nemůže rovnat. Césara toto chování rozzlobí a nechá je vyvraždit. O dva roky později potká César modrookou ženu s tmavými vlasy a dozvídá se, že byla ušetřena vyvraždění díky tomu, že je kněžka. Kdo by zabil ji, zabil by Césara. César si však z jejích slov nic nedělá a nechává ji utopit. Patnáct let po vraždě stojí příbuzný vědmy nad řekou, kde byla utopena, a povídá si s vojínem o tom, že César zde nechal utopit jeho matku a zavraždit otce. V noci vojín Césara zabíjí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 31.01.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Petr Bezruč - Slezské písně (6)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)