ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

­­­­

Cesta kolem světa za 80 dní (2)

Nebýt sázky v Reformním klubu, těžko by se usedlý anglický džentlmen Phileas Fogg rozhodl objet za 80 dní celý svět. Na cestě zažívá se svým věrným sluhou Proklouzem četná dobrodružství, která mu přinesou nejen slávu, ale i štěstí v lásce.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Přeložil Josef Pospíšil, nakladatelství Levné knihy, Praha, 2005, 297 stran.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Příběh se odehrává v několika zemích světa v 19. století.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Phileas Fogg - anglický gentleman, chladný, nedává najevo své pocity, hrdý
Proklouz - francouzský sluha, věrný
Fix - londýnský detektiv
Auda - indická mladá dáma, proti vlastní vůli provdaná za starého Inda, evropsky vzdělaná a krásná

OBSAH:

Phileas Fogg se vsadí s ostatními členy Reformního klubu, že zvládne objet svět za 80 dní. Na cestě ho doprovází jeho nový sluha Proklouz. Fogg cestuje vlakem nebo lodí směrem na východ a má stanovený přesní cestovní plán. Lidé v Británii mu příliš nevěří, policie ho pokládá za bankovního zloděje a agent Fix ho sleduje po celou dobu cesty, aby ho zatkl. To ale smí pouze na anglické půdě. Fix se seznámí s Proklouzem a klade Foggovi do cesty nejrůznější léčky. Fogg se ze všech problémů dostává díky svým penězům. V Indii skončila železnice dříve, než Fogg předpokládal.

Aby dorazil včas na další stanici, koupil Fogg slona a najal průvodce. Při cestě byli svědky náboženského obřadu. Mladá dáma měla být upálena a pohřbena se svým mrtvým mužem. Fogg ji za pomocí Proklouze vysvobodil a paní Auda je dále doprovázela na cestě. V Americe jim cestu zkomplikovalo stádo bizonů a indiáni. Fogg doplul do Anglie, kde ho zatkl Fix. Fix poté zjistil, že zavřel nesprávného muže a Fogga propouští z vězení. Ten ale nestihne dorazit včas do Reformního klubu, čímž prohrává sázku. Paní Auda a Phileas Fogg se rozhodnou, že se vezmou.

Proklouz jde domlouvat obřad a zjišťuje, že není neděle, nýbrž sobota. Phileas Fogg se tedy ještě stihl objevit včas v Reformním klubu a vyhrál sázku. K záměně dní došlo proto, že Fogg cestoval na východ, čímž získal jeden den navíc.

CITÁT Z KNIHY:

Tak tedy Phileas Fogg vyhrál svou sázku. Vykonal cestu kolem světa za osmdesát dní. Použil k tomu všech dopravních prostředků, parníků, železnic, povozů, jachty, nákladní lodi, saní, slona. Výstřední džentlmen přitom projevil své nejskvělejší vlastnosti, chladnokrevnost a přesnost. Ale co dál? Co tím putováním získal? Co si ze své cesty přivezl? Nic, říkáte? Nic, budiž, až na půvabnou ženu, která - ať to zní jakkoli nepravděpodobně - učinila ho nejšťastnějším z lidí. A po pravdě řečeno - nevykonali bychom cestu kolem světa i pro něco menšího?

MYŠLENKA DÍLA:

Cestováním se člověk obohacuje, ale ne po materiální stránce.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha je velmi zajímavá ze zeměpisného hlediska a velmi dobře se čte.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 31.10.2008

    Bohemia Institut
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bratři Kipové
-Cesta do Francie
-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3), Cesta do středu Země (4), Cesta do středu Země (5)
-Cesta kolem světa za 80 dní, Cesta kolem světa za 80 dní (2)
-Dva roky prázdnin, Dva roky prázdnin (2), Dva roky prázdnin (3)
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Lodivod dunajský
-Na Kometě
-Ocelové město, Ocelové město (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pán světa
-Pět neděl v baloně
-Robur Dobyvatel
-Tajemný hrad v Karpatech
-Tajemství Viléma Storitze
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3)
-Trosečníci lodi Jonathan
-Vynález zkázy
-Zatopená Sahara
Čítanka-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3)
-Cesta kolem Měsíce, Cesta kolem Měsíce (2), Cesta kolem Měsíce (3)
-Cesta kolem světa za 80 dní
-Dva roky prázdnin
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Maják na konci světa, Maják na konci světa (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pět neděl v baloně, Pět neděl v baloně (2), Pět neděl v baloně (3), Pět neděl v baloně (4)
-Robur Dobyvatel, Robur Dobyvatel (2)
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3), Tajuplný ostrov (4), Tajuplný ostrov (5), Tajuplný ostrov (6), Tajuplný ostrov (7), Tajuplný ostrov (8), Tajuplný ostrov (9), Tajuplný ostrov (10), Tajuplný ostrov (11), Tajuplný ostrov (12), Tajuplný ostrov (13), Tajuplný ostrov (14), Tajuplný ostrov (15), Tajuplný ostrov (16)
­­­­

Diskuse k výpisku
Jules Verne - Cesta kolem světa za 80 dní (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­