ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

­­­­

Cesta do středu Země (5)

Příběh, vyprávěný 16letým Axelem, začíná v neděli 24. května roku 1863, kdy profesor Liddenbrock objeví dokument islandského alchymisty z šestnáctého století, Arneho Saknussemma. Text psaný runovým písmem rozluští a zjistí, že Saknussemm v dokumentu tvrdí, že sestoupil do středu Země.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství XYZ v Praze roku 2017. Z francouzského originálu Voyage au centre de la Terre přeložil Jiří Žák. Počet stran: 339. ISBN: 978-80-7505-815-7.

DĚJ:

Kniha vypráví o profesoru Ottu Liddenbrockovi, jenž žije v Hamburku. Má dům, ve kterém bydlí se synovcem Axelem a služkou Martou.

Jednoho dne četl knížku, která byla hodně stará a napsaná runovým písmem. Když profesor listoval knížkou, vypadl na něj starý šifrovaný pergamen od vědce Arneho Saknussemma. Poradil si s ním a dozvěděl se, že je v něm napsáno o cestě do středu Země.

Hned se rozhodl se svým synovcem Axelem vydat na Island, kde měl být v kráteru Snæfell ukryt vchod do středu Země.
Jeli vlakem i lodí. Později je cestou z města doprovázel a pomáhal jim statečný lovec Hans.

Jakmile slezli do jícnu sopky, vydali se jednou ze dvou chodeb. Zásoby potravy měli s sebou, ale vody měli méně a brzy jim také došla. Umírali žízní, statečný Hans však našel pramen a zachránil je.

Po hodně dlouhé cestě došli k moři. Aby se dostali dále, postavili si vor, ale museli použít dřevo ze zvláštního stromu, který tam rostl.
Připravili se a vypluli na moře, kde je čekalo překvapení. Viděli souboj dvou příšer, jak se vzájemně zabíjí.

Po dlouhé době dopluli na břeh. Vystoupili z člunu, profesor s Axelem se šli po něm projít, až došli k velké pláni. Tam se nacházely kostry lidí, zvířat a prapodivné rostliny, například velké stromy připomínající houby.
Když se vraceli k voru, našli vchod do malé jeskyně. Na jejím konci byl vyryt podpis Arneho Saknussemma, což bylo dobré znamení.
Později se dostali do kráteru sopky, jež je vymrštila i s vorem do vzduchu a oni přistáli na Sicílii. Všichni se radovali ze společného setkání, návratu i objevů. Jejich velká sláva je nemohla minout...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Filip R., 04.03.2018

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bratři Kipové
-Cesta do Francie
-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3), Cesta do středu Země (4), Cesta do středu Země (5)
-Cesta kolem světa za 80 dní, Cesta kolem světa za 80 dní (2)
-Dva roky prázdnin, Dva roky prázdnin (2), Dva roky prázdnin (3)
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Lodivod dunajský
-Na Kometě
-Ocelové město, Ocelové město (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pán světa
-Pět neděl v baloně
-Robur Dobyvatel
-Tajemný hrad v Karpatech
-Tajemství Viléma Storitze
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3)
-Trosečníci lodi Jonathan
-Vynález zkázy
-Zatopená Sahara
Čítanka-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3)
-Cesta kolem Měsíce, Cesta kolem Měsíce (2), Cesta kolem Měsíce (3)
-Cesta kolem světa za 80 dní
-Dva roky prázdnin
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Maják na konci světa, Maják na konci světa (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pět neděl v baloně, Pět neděl v baloně (2), Pět neděl v baloně (3), Pět neděl v baloně (4)
-Robur Dobyvatel, Robur Dobyvatel (2)
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3), Tajuplný ostrov (4), Tajuplný ostrov (5), Tajuplný ostrov (6), Tajuplný ostrov (7), Tajuplný ostrov (8), Tajuplný ostrov (9), Tajuplný ostrov (10), Tajuplný ostrov (11), Tajuplný ostrov (12), Tajuplný ostrov (13), Tajuplný ostrov (14), Tajuplný ostrov (15), Tajuplný ostrov (16)
­­­­

Diskuse k výpisku
Jules Verne - Cesta do středu Země (5)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­