ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Škvorecký Josef (*27.09.1924 - †03.01.2012)

   
­­­­

Lvíče


ÚVODEM:

Svému románu Lvíče dal jeden z našich nejvýznamnějších současných prozaiků Josef Škvorecký (narozen 27. září 1924 v Náchodě) neobvyklý podtitul Koncové detektivní melodrama. Kniha, napsaná ještě v domácím prostředí (v letech 1963-1967), vyšla v nakladatelství Československý spisovatel v roce 1969, který se stal pro autora zároveň přelomovým rokem jeho odchodu do exilu.

STRUČNÝ OBSAH:

Děj této knížky se odehrává v parném létě na přelomu 50. a 60. let v intelektuálním prostředí v Praze. Jako hlavní hrdina se nám představuje mladý redaktor Karel Leden, jenž je vášnivě zamilován do slečny Stříbrné. K lásce (nebo spíše sexuální vášni) k slečně Stříbrné je schopen všeho, např. rozchod se svou dívkou, potupení svého nejlepšího kamaráda. Leč přes všechny plány a intriky se slečna sblíží právě s nejlepším Karlovým kamarádem. Děj vrcholí na redakční party kdesi na chatě u rybníka, kde je "náhodou" přítomna i slečna Stříbrná. V noci dojde k vraždě šéfa nakladatelství, ale policie případ uzavře jako náhodnou smrt. Karel ovšem zjistí, že vrahem je slečna Stříbrná (motiv: její starší sestra židovského původu byla šéfovou přítelkyní v době příchodu nacistů. Šéf ji tehdá opustil a sestra zemřela).

SMYSL DÍLA:

Odhaluje čtenáři zákulisí nakladatelského prostředí i s jeho dnes již těžko uvěřitelnými, tehdy však zcela běžnými praktikami. Škvorecký zde těžil ze svých vlastních prožitků a zkušeností z období činnosti nakladatelského redaktora. Zasvěcení pamětníci navzdory autorovu výslovnému upozornění, že se zde "nezpodobňují reální lidé, nýbrž pouze reálné postoje v rudimentárních manifestacích", dokázali některé postavy identifikovat s konkrétními literáty. Z knihy je poznat až satirická linie, která se vysmívá skoro až schizofrenii postav. Dělají úplně jiné věci, než o kterých jsou přesvědčeny. Škvorecký prolíná vypravování cizími slovy a to hlavně francouzskými.

NĚCO O AUTOROVI A JEHO VZTAHU K VLASTI:

Proč dostal pan Škvorecký státní vyznamenání za literaturu až tak pozdě, to opravdu nevím. Možná je to tím, že pan Havel nemá k emigrantům (ne exulantům) zrovna nebeské myšlenky, což je znát z řady jeho výroků (B.Čelovský – Emigranti)

VLASTNÍ POCIT Z KNIHY:

Kniha se mi dobře četla ze dvou důvodů. Prvním je určitě myšlení hlavního hrdiny a jeho vztah k ženám, se kterým se často dokáže mladík jako já ztotožnit. Tím druhým je vylíčení prostředí komunistického státu na začátku budování kultu osobnosti.
Román se mi četl opravdu dobře zvláště u příjemné hudby P.Gabriela a 2dc bílého Savignon blanc 1999. Knihy Škvoreckého doporučuji všem.

Škvoreckého román Lvíče byl širší veřejnosti představen i v úspěšné filmové podobě pod názvem Flirt se slečnou Stříbrnou.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Makis, 30.11.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Škvorecký - Lvíče

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­