ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Škvorecký Josef (*27.09.1924 - †03.01.2012)

­­­­

Tankový prapor (3)

  • román

Humoristický obraz individuálního boje s blbostí, ztělesněnou vybranými představiteli důstojnického sboru čs. armády v padesátých letech minulého století.
Rotný Dany Smiřický si odbývá vojenskou službu u tankového praporu, skládajícího se z podivuhodného panoptika svérázných individualit, které specifickým způsobem reagují na absurditu vojenské mašinérie. Nezapomenutelné historky, které rezonují se zážitky snad všech absolventů základního vojenského výcviku, řadí tuto knihu mezi vrcholná díla žánru.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Plus v Praze roku 2011 (8. vydání). K vydání připravil Michael Špirit, předmluvu napsal Jiří Voskovec. Ilustroval Jan Brychta. Počet stran: 260. ISBN: 978-80-259-0081-9.

PROSTŘEDÍ:

V 50. letech minulého století v kasárnách v Kobylci.

NÁMĚT:

Tehdejší doba a její prožití jedním vojákem.

STRUČNÝ DĚJ:

Děj se odehrává nedaleko Kobylce, kde Daniel Smiřický slouží u tankistů (z toho také vyplývá i název knížky). Zde zažívá strastiplná, ale i komická dobrodružství, při kterých si mnohdy neodpustí své pokusy o svedení některé z dívek.

HLAVNÍ POSTAVY:

Danny Smiřický - hlavní postava, která je o šest let starší od knihy Zbabělci; než byl povolán, měl pracovat v nakladatelství; inteligentní a dalo by se říci, že z předchozích knih neztratil poblouzněnost do žen
major Borovička - často přezdívaný jako Malinkatý ďábel, který není schopen samostatného uvažování, a proto slepě vykonává každý vojenský příkaz bez rozdílu, zda se jedná o naprostý nesmysl, nebo ne
Janinka - Dannyho milenka, která je již vdaná a má dítě, podvádí tak svého manžela s Dannym; milá, hodná a krásná

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Autor chtěl napsat smutnou komedii o absurditě padesátých let minulého století na území komunistických Čech.

MOTIVY:

Láska, hloupost, ironie, ráznost, řád

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

V knize se místy objevuje ironie.

VLASTNÍ NÁZOR

Kniha mne zaujala svým netradičním pojetím tehdejší doby. Z každého řádku jsem hltal kouzlo oné doby, napětí, které zažívala hlavní postava a jisté zvláštní rysy autora, které text tvořily velice čtivým a nápaditým.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 31.10.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Škvorecký - Tankový prapor (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­