ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Škvorecký Josef (*27.09.1924 - †03.01.2012)

   
­­­­

Zbabělci (8)

Hrdinové Zbabělců, kteří sice pocházejí z měšťáckého prostředí, ale proti světu svých měšťáckých otců se provokativně bouří, neurážejí revoluci, ale měšťáckou hru na revoluci.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Euromedia Group v Praze roku 2009 (1. vydání tamtéž). Počet stran: 379. ISBN: 80-86938-05-0.

PROSTŘEDÍ:

Malé městečko Kostelec v době od 4. do 11. května roku 1945

DĚJ:

Němečtí vojáci pomalu ustupují zpátky do své vlasti pod útlakem sovětských vojsk, ale v Kostelci, kde žije hlavní hrdina knížky, je zatím klid. Místní lidé tu plánují vlastní revoluční obrat a Danny s kamarády začali začerňovat německé nápisy, aby tak dali najevo svůj odpor vůči Němcům. Zatímco Ireně vyznává lásku (kterou mu dívka neopětuje, protože miluje Zdeňka), náměstím jde fašistická armáda. Danny rozhořčen Ireninou odpovědí odmítne se ukrýt před Němci a navíc jednomu řekne, aby "držel hubu". Z toho důvodu je fašisty "sebrán" s jedním mladíkem k zastřelení. Když jej spatří Přema, odejde do muničního skladu pro pušky a je ochoten ho s kamarády osvobodit z německého zajetí. Tato vypjatá situace nakonec skončí dobře, protože doktor Šabata to s Němci vyjedná, a proto nedojde k žádnému zranění.

Danny se po této události rozhodne přidat k Přemově partě, aby mohl mít automat (tzn. automatickou pušku). O ten však brzo přijde, když zbraně odevzdají domovské sebeobraně, a tak chodí městem strážit bez pušek.

S Bennem a Harýkem brzo Danny "zdrhne" z kasáren. Druhý celý den proleží doma, protože se cítí nemocný. Nadcházejícího dne potká v městečku skupinu anglických vojáků, a tak se jich ujme a ubytuje je u místních obyvatel.

Kostelcem se šíří zpráva, že sovětská vojska se pomalu přibližují, a proto obyvatelé rozvěšují na domech české a ruské vlajky. Ve městě brzo nastane panika a namísto Rusů se objeví fašističtí vojáci. Benno dostává strach a utíká. Danny chce být hrdina, kvůli Ireně, a vrhne se proto do ulic plných Němců. Zablácený s automatickou zbraní doprovodí zraněného Angličana až do sálu, aby mohl překládat. Pak pokračuje vlastní cestou.

Do Kostelce přijíždí sovětská vojska a všude se začne střílet. V pivovaru (který slouží jako provizorní vězení) jsou zatčení němečtí vojáci, od kterých mají místní spoustu zbraní. Danny tu narazí na Přemu, a proto společně běží k němu pro těžký kulomet, kterým pak zneškodní německý tank a uznání se jim tak dostává i od Rusů, i když pod falešnými jmény.

Ráno se Danny vypraví do pivovaru, kde v tu dobu mučí a zabíjejí fašisty. Potkává i Irenu, jež se bojí o Zdeňka, a proto s ní stráví celý den. Druhého dne ji však uvidí až k večeru, když hraje s kapelou, jak tancuje se Zdeňkem.

HLAVNÍ POSTAVY:

Danny Smiřický - jedná se o hlavní postavu, okolo které se celý příběh knížky točí; Danny je statečný, zbrklý, chytrý a zaslepený láskou k Ireně, kvůli níž by i zemřel (viz incident s německým vojákem, boj s Němci...)
Benno - nejlepší kamarád Dannyho; Žid, který je při těle; rád jí a je občas skeptický
Irena - dívka, do které je Danny zamilovaný, ale jeho láska není bohužel opětovaná, protože miluje horolezce Zdeňka; Irena je vypočítavá, vychytralá a občas se chová dosti podle nálady

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Spisovatel chtěl přiblížit čtenářovi prostředí doby, kdy byly Čechy osvobozované od fašistických Němců.

MOTIVY:

Láska, nenávist, strach, vzpoura, radikálnost

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Místy nespisovná mluva, převažuje dynamický popis.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha mne zaujala svým netradičním pojetím tehdejší doby. Z každého řádku jsem hltal kouzlo oné doby, napětí, které zažívala hlavní postava a jisté zvláštní rysy autora, jež text tvořily velice čtivým a nápaditým.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 09.10.2013

­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Škvorecký - Zbabělci (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­