ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Škvorecký Josef (*27.09.1924 - †03.01.2012)

   
­­­­

Dvě vraždy v mém dvojím životě


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství Ivo Železný, Praha, 2001, 130 stran

MÍSTO DĚJE:

Kanada a Praha

ZNAKY:

  • dvě dějové linie
  • částečně autobiografie
  • detektivní román

HLAVNÍ POSTAVY:

Danny Smiřický - Josef Škvorecký, Čech žijící v Kanadě, profesor na univerzitě, vede kurs psaní detektivek
Sidonie - jeho manželka, zpěvačka, spisovatelka
Mary Matherová-Parnellová - profesorka matematiky, velmi chytrá
Dick Parnell - zavražděný, manžel Mary, záletník
Dorothy Sayersová - seržantka, chce vyřešit vraždu, navštěvuje kurzy psaní detektivek, je při těle
James F. Dooley - profesor matematiky, ale ne příliš nadaný
Rosemary Quentinová - kolejní kráska, není příliš chytrá na matematiku

OBSAH:

První linie: Vražda na univerzitě
Danny Smiřický vede kurs psaní detektivek, který navštěvuje seržantka Sayersová. Univerzitou hýbe případ vraždy. Dick Parnell, manžel profesorky matematiky Mary Matherové, byl zavražděn. Seržantka a Danny se snaží najít vraha. V noci, kdy byl zavražděn Dick Parnell, vezl Danny náhodou autem Rosemary Quentinovou, kolejní krásku, která lhala, že byla na nějaké party, na které ani nikoho neznala. Rosemary propadá z matematiky, na kterou ji má Dooley. Jako zázrakem ale potom dostane A minus.
Mary Matherová odjíždí na konferenci, kde hodlá přednést svůj referát s překvapivou matematickou pointou. Nakonec ale v jejím referátu nic matematického není. Den před ní zveřejnil Dooley svůj matematický objev, který byl pojmenován Dooleyoho theorém.
Danny vyřeší vraždu: Mary Matherová si najala vraha profesora Dooleyho, aby zabil jejího manžela, protože se s ní manžel chtěl dát rozvést. Dooley potom prezentoval objev Mary za svůj. Rosemary přistihla Dooleyho při činu. Za mlčení dostala z matematiky A minus a mohla dál pokračovat ve studiu práv.
Rosemary se ale nikdy nepřizná k tomu, že celou dobu věděla o vraždě, protože by ji vyhodili z univerzity. Místo toho se vdá a má děti. Vrah Dicka Parnella není objeven.

Druhá linie: Obvinění Sidonie
Dannyho manželka Sidonie je v Praze nespravedlivě obviněna, že byla agentkou StB. Obvinění je založeno na tom, že jednou napsala kladný posudek na svoji kamarádku, které chtěla pomoci. Soud ji sice zprostí obvinění, ale média ji neustále tyranizují. Sidonie je z toho zoufalá, pláče a pije. Nakonec se upije téměř k smrti a umírá.

MYŠLENKA DÍLA:

Krutost lidí, nespravedlnost a zášť dokáže úplně zničit křehkého člověka.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha byla docela zajímavá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 05.06.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Škvorecký - Dvě vraždy v mém dvojím životěMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­