ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Škvorecký Josef (*27.09.1924 - †03.01.2012)

­­­­

Tankový prapor

Hlavním vypravěčem svérázného příběhu, který se odehrává v období jaro-zima 1954, je rotný Daniel "Danny" Smiřický. Danny a ostatní členové Sedmého tankového praporu si "odkrucují" poslední půlrok své vojenské služby. Autor popisuje několik vojenských cvičení – nebo spíše pokusů o ně, boj proti tuposti velitelů a závěrečný rozlučkový večírek. Nechybí ani milostná zápletka Dannyho s manželkou jeho nadřízeného. Jedna z nezdařilejších částí knihy je bezpochyby získávání "FO" – Fučíkova odznaku. Kniha je psána hovorovou češtinou a prokládána velmi často vulgárními výrazy, a proto bývá velmi oblíbena u mládeže.

VLASTNÍ NÁZOR:

I když ze začátku se mi autorův styl moc nelíbil, po pár stránkách jsem si na hovorovou a vulgární češtinu zvykla a plně se věnovala radostem a strastem Dannyho. Já už si - jako zástupce "mladší" generace - nedokážu dost dobře představit tehdejší poměry na vojně a musím se spoléhat na rodinné historky. Protože bývají tyto historky většinou humorné (i když v době vzniku asi až tak humorné nebyly…) s radostí jsem sáhla po Škvoreckého románu. Při četbě této knihy jsem se bavila, ale zároveň jsem dokázala poznat kousek naší neblahé minulosti.

CITÁT Z KNIHY:

"Soudruhu rotný, mě sem poslal Hospodin, abych vám prej pomoh s vokopem. Ale…"
"Ta píča!" zaznělo z řidičského otvoru, a na předprseň se u něho vyhrabal podsaditý voják v zamaštěné kombinéze s desátnickými prýmky na prsou. Von si myslí, že se kvůli němu strháme. Ať si posere hlavu, kráva." Obrátil se k veliteli a řekl slušněji: "Tak co, Danny? Neříkal jsem to? Ukázkovej vokop. Dyť sem věděl, že tady je. Tady to znám jak svý hovno. Vokrouhlickej vrch sem dobyl už aspoň pětsetkrát."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: belisima, 22.04.2003

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Škvorecký - Tankový praporMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­