ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Škvorecký Josef (*27.09.1924 - †03.01.2012)

­­­­

Zbabělci (7)

Proslulý román o životě určité poměrně ostře vyhraněné generace, která za okupace prodělala zvláštní vývoj.

LITERÁRNÍ DRUH A ŽÁNR:

Autobiografický román. Vysoká epika.

TÉMA:

Život lidí na konci druhé světové války. Rozdíl mezi pohledem mladé a starší generace na revoluci.

POSTAVY:

Danny je snílek, beznadějný optimista a milovník žen, většinou neúspěšný. Miluje Irenu a veškeré své chování si vztahuje k ní. Irena je pro něj spíš symbolem tělesné touhy než opravdová, duševní láska. Jeví se, že je to ňouma, ale když jde do tuhého, zachová se správně. Navenek se snaží působit jako cynický tvrďák, ale ve skutečnosti je velmi citlivý. Danny je autorovo alter-ego a vyskytuje se ve více jeho dílech. Má rád jazz a je zapálený do revoluce.
Irena chodí se Zdeňkem, ale lichotí jí pocit, že ji Danny miluje.

KOMPOZICE:

Kompozice je chronologická. Děj je rozčleněn na 8 kapitol, z nichž každá představuje jeden den. Vše se odehrává ve městě Kostelec, jež je obrazem autorova rodného Náchoda. Příběh je vyprávěn Dannym v ich-formě. Dílo je první částí pentalogie - ostatní díly jsou: Tankový prapor, Prima sezóna, Mirákl a Příběh inženýra lidských duší.

JAZYK:

Autor velmi detailně popisuje situace i prostředí. Často používá germanismy, amerikanismy, věty v německém jazyce. Vyprávění je velmi autentické, stejně jako jednotlivé dialogy, ve kterých autor používá krátké promluvy jednotlivých účastníků rozhovoru. Jedná se o tzv. hemingwayovský dialog. Používá hovorovou češtinu, vulgarismy. V dialozích přizpůsobuje jazyk věku mladých postav. Snaží se depatetizovat děj.

KONTEXT AUTOROVY TVORBY:

Zbabělci jsou autorova prvotina, kniha však byla vydána až v roce 1958, tedy 10 let po svém vzniku. Nejdříve se pokoušel psát poezii, nebyl však příliš úspěšný. Psal také detektivky.

KONTEXT ČESKÉ/SLOVENSKÉ LITERATURY:

Škvorecký byl exilový autor. Od roku 1969 bydlel v Kanadě. Další exiloví autoři jsou: Milan Kundera - Žert, Arnošt Lustig - Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, Pavel Kohout - Katyně.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Evžen, 07.06.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Škvorecký - Zbabělci (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­