ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Baar Jindřich Šimon (*07.02.1869 - †24.10.1925)

­­­­

Jan Cimbura: jihočeská idyla

- román

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Kniha má 289 stran a byla vydána roku 1989 nakladatelstvím Československý spisovatel v Praze. Ilustroval ji Jan Hála.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

  • narozen 7. února 1869 v Klenčí pod Čerchovem
  • prozaik, básník a sběratel pohádek z Chodska
  • roku 1892 byl vysvěcen na kněze, ale když bezúspěšně usiloval o reformu církevních řádů, tak se dal roku 1919 penzionovat
  • mezi jeho známá díla patří např. Farská panička, Jan Cimbura, Poslední soud nebo Paní komisarka
  • zemřel 24. října 1925 ve své rodné vesnici

OBSAH:

Knížka začíná tím, jak sedlák Kovanda hledá na svůj statek čeledína. Chce, aby se uměl postavit k práci a měl pro strach uděláno. Zalíbí se mu chlapec z okolní vesnice Jan Cimbura. Jan je chlapec, jak má být. Práce se nebojí, pro strach má uděláno a silný je jak nikdo jiný. Jediné, co sedláka trápí, je to, že Jan vůbec nechodí do hospody na pivo, ani se nestýká s místní chasou. Kovanda je s Janem náramně spokojený. Jan vozí pány do Prahy, ničeho se nebojí a brzy se proslaví svými siláckými kousky, takže si o něm každý vypráví.
Jednou vytáhne koně z bláta, jindy se nezalekne ani pěti loupežníků a pomáhá i ostatním sedlákům ve vsi. Jan žije spokojeným životem, práce ho baví, ale jeho přítel, sedlák Piksa, se těžce rozstoná, a když umírá, Jan mu slíbí, že se po jeho smrti postará o jeho ženu Marjánku, syny Jana a Francka, dceru Verunku, i o celý statek. Sedlák Piksa opravdu brzy umírá a Jan nestačí sloužit u Kovandy a zároveň pomáhat na statku u Piksů, a tak se musí s Kovandou rozloučit. 20. října 1858 se Jan Cimbura ožení s Marjánkou.
Jan žije šťastným životem. Marjánku má rád, i její děti přijal jako za své a statek jen vzkvétá. Po několika letech se Janovi a Marjánce narodí ještě dvojčata, Martínek a Vašík.
Cimbura je znám široko daleko jako chytrý, silný a odvážný sedlák. Jeho statek patří mezi nejlepší ve vsi, se zvířaty to umí jako nikdo jiný, zvlášť koně má Cimbura v lásce. Když musí jít Jan s Franckem na vojnu, obstarává statek sám. Děti rostou a přibude k nim ještě holčička Marianna. Cimbura ale neprožívá jen šťastné chvíle, jeho synek Vašík mu umírá ještě jako malý chlapec a také se občas dostává do sporu se sousedy. Když děti odrostou, tak se všechny postupně ožení a provdají, a tak Cimbura s Marjánkou odchází na stáří na výměnek.
Cimbura je na výměnku nadmíru spokojený. Vypomáhá dětem na statcích, radí jim, hraje si s vnoučaty, ale postupem času začíná ochabovat a stárnout. Sousedé ho začínají mít neradi, protože Cimbura lpí na starých zásadách a nelíbí se mu ty novoty, které se zavádí. Jeho děti mu marně domlouvají, aby si toho nevšímal, Cimbura se nedá zastrašit. Jak stárne, není už schopen žádné práce, a tak si hraje s dětmi. Děti starého Cimburu milují, protože je učí novým věcem a vymýšlí pro ně nové hry, ale časem už ani toho není schopen, a tak jenom sedí na lavičce, kouří dýmku a pozoruje krajinu. Zanedlouho Cimbura umírá.
Na jeho pohřeb se sjedou všichni sedláci z okolních vesnic, dokonce i sám pan kníže.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

Jan Cimbura - odvážný, moudrý, spravedlivý, bohabojný a silný muž, lpí na správných zásadách, je velmi moudrý a rád pomůže; je to idealizovaný typ jihočeského sedláka

VLIVY, KTERÉ NA AUTORA PŮSOBILY:

Jindřich Šimon Baar byl ovlivněn prostředím, ze kterého pocházel, Chodskem.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Hlavní myšlenkou tohoto díla je přiblížení života na venkově.

CITÁT Z KNIHY (její zakončení)

"Zemřelému v Pánu
Cimburovi Jánu
postavili nyní
kříž ten jeho syni.
Byl to sedlák silný,
bohatý a pilný,
rád měl v žití shoně
lidi a pak koně.
Odpočívej v pokoji."

PŘÍNOS DÍLA:

Je zde ukázán život jihočeských sedláků v 19. století.

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi moc líbila, dobře se četla a pomohla mi přiblížit život tehdejších lidí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: otrokberuska, 04.01.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jindřich Šimon Baar - Jan Cimbura: jihočeská idyla







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)