ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Komenský Jan Amos (*28.03.1592 - †15.11.1670)

   
­­­­

Labyrint světa a ráj srdce (11)

Labyrint světa a ráj srdce vznikl v první verzi roku 1623 (první vydání 1631) a formou alegorie postihuje lidi a svět Komenského doby.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1984 (3. vydání tamtéž). K vydání připravil, ediční poznámkou opatřil a doslov napsal Jaroslav Kolár. Ilustroval Miloslav Disman. Počet stran: 195.

OBSAH:

Poutník, který chce poznat běh světa, přijme za průvodce Všudybuda a za tlumočníka Mámila, jenž mu nasadí růžové brýle. Nasadí mu je však nakřivo, a tak poutník vidí věci pravdivě, ne jen růžově. Také dostane uzdu, kterou ho ti dva řídí.

Nejdříve se dívá na svět z výšky a vidí, že je svět velké město obklopené temnotou. Průvodci ho vezmou dovnitř. U brány města sedí Osud a rozděluje povolání - poutník od něj dostane lístek, který mu povoluje procházet celým městem a dívat se. Nejdříve si prohlédne rynek, kde vidí všeobecné hemžení - lidé padají do jam a zakopávají o sebe a nic nedají na varování.

Potom ho průvodci vedou do jednotlivých ulic - pozná stav manželský, řemeslnický, podívá se mezi učence i duchovenstvo, mezi vojáky a rytíře, nakonec se dostane i na hrad Fortuny - Štěstěny, kde žijí lidé v rozkoši, bohatství a také lidé mocní. Poutník už viděl mnoho - a začíná si zoufat, protože nenachází nic dobrého. To, co se jako dobré zdá, se nakonec ukáže stejně špatné jako to ostatní. Dokonce i královna všeho světa, Moudrost, je nakonec odhalena Šalamounem jako lhářka společně se svými pomocnicemi. Poutník má radost, že Šalamoun dá světu řád, bohužel král podlehne svodům královniných společnic a on i jeho družina jsou pobiti. Poutník chce v zoufalství utéct ze světa, ale nějaký hlas ho přivede do vlastního srdce, kde objeví Ježíše Krista, jenž mu ukáže pravé náboženství a poutník tak konečně najde, co hledal.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Katuš, 21.04.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Amos Komenský - Labyrint světa a ráj srdce (11)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­