ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dahl Roald (*13.09.1916 - †23.11.1990)

   
­­­­
Mistr nečekaných zvratů a známý anglický povídkář Roald Dahl [Rúál Dál] se narodil norským rodičům 13. září 1916 v Llandaffu ve Walesu. Psát začal za války v době diplomatického působení ve Washingtonu. Psal pro děti i dospělé, ale vždy chtěl být považován za dětského spisovatele. Jeho knihy pro děti se hemží groteskními prvky, čarodějnicemi, obry, babicemi a skřítky. To vše jsou otisky z každoročních prázdninových pobytů v Norsku, které v něm vypěstovaly lásku a obdiv k severskému folkloru.
Za druhé světové války sloužil jako stíhací pilot RAF. Zážitky z tohoto období se objevují v některých povídkách a v autobiografii Going Solo (1986). Také jeho první povídková sbírka Přepínám (Over to You, 1946) čerpá z jeho vlastních zkušeností válečného pilota. Nepříjemné vzpomínky na školní éru, plnou bití a šikany, popisuje v autobiografii Boy: Tales of Childhood (1984). S velkým čtenářským úspěchem se setkaly Dahlovy povídkové soubory Člověk jako vy (Someone like you, 1953), Líbej mě, líbej (Kiss Kiss, 1960) a Milostné rošády (Swith Bitch, 1974) - jedná se o hororové povídky, mistrné černohumorné grotesky, které charakterizuje jedovatá bizarnost; některé leckdy připomenou Poeovy arabesky. V r.1979 vydal Dahl svůj první román Můj strýček Oswald (My Uncle Oswald). Je autorem řady velice oblíbených knížek pro děti.
Vynikající autor černočerných povídek zemřel 23. listopadu 1990.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 12.09.2004

­­­­

Diskuse k životopisu
Roald DahlMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­