ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dahl Roald (*13.09.1916 - †23.11.1990)

­­­­

Milostné rošády

Čtyři příběhy ze sbírky Milostné rošády jsou precizně komponované originální anekdoty s překvapivou, až šokující pointou - povídky o "bezbolestné bolesti", v různých hávech obměňujíc české přísloví "kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá"... Jsou to mistrné, dějově sevřené grotesky naplněné černým humorem, který často připomenou arabesky Poeovy.

OBSAH:

Tato sbírka obsahuje 4 povídky.

Host do domu
Je to úryvek z deníku "proutníka" strýčka Oswalda, kde popisuje, jak se v Sinajské poušti stal hostem bohatého Syřana s nádhernou ženou a dcerou, z nichž ho jedna v noci navštívila, avšak Oswald nevěděl která z nich. Nakonec mu jeho hostitel prozradil, že v domě bydlí i jeho druhá dcera nakažená leprou.

Velká rošáda
Povídka o dvou přátelích, kteří touží po ženě toho druhého, a tak vymyslí plán, že si je na jednu noc vymění a budou předstírat, že jsou tím druhým. Plán vyjde a po této noci jedna z žen přizná, že až tuto noc objevila tajemství sexu, který do té doby nenáviděla.

Vyvrcholení
Postarší žena ztratí milovaného manžela a po těžkém období, kdy myslela jen na sebevraždu, se vzchopí a na služební cestě se sejde se svou láskou ze střední školy. Odejdou spolu do jejího pokoje, kde se žena v nejlepším s pláčem odplazí do koupelny a její přítel se oblékne, porozhlédne po pokoji, zdali tam nic nenechal a potichu opustí pokoj.

Čubka
Další z příběhů strýčka Oswalda, kterému se po dlouhé době ozve jeho svěřenec, který usiloval o objevení parfému, po němž by se muži stali divou zvěří toužící jen po ženě. Když látku objevil, okamžitě ji se značným úspěchem vyzkoušel a kvůli jeho slabému srdci se mu stala osudnou. Oswald chtěl poslední zbytek parfému Čubka využít na sesazení amerického prezidenta za pomoci ohavné ženy, které by ho připíchl do výstřihu. Sklenice s Čubkou se však rozbije a Oswald je vydán na milost účinkům parfému v blízkosti této ohavné ženštiny.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 16.08.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Roald Dahl - Milostné rošádyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­