ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dahl Roald (*13.09.1916 - †23.11.1990)

­­­­

Muž z jihu

- povídka, orig. Man from the South

Vypravěč seděl u bazénu s cigaretou a pivem a pozoroval skotačící dívky, Angličanky, a chlapce, zřejmě americké námořní kadety. Tu si k němu přisedl postarší muž v bílém obleku a za chvilku jeden z amerických kadetů s anglickou dívkou. Američan chtěl připálit postaršímu muži doutník. Ten toho hned využil. Američan pak řekl, že jeho zapalovač nikdy neselže. Postarší muž se s ním chtěl vsadit, že desetkrát za sebou zapalovač nechytne. Američan neměl moc peněz, a tak postarší muž nabídl jinou sázku. Pokud prohraje, dá mu svůj cadillac, který stojí před hotelem, a pokud vyhraje, dostane od mladíka jeho malíček na levé ruce. Mladíkovi se to moc nezdálo, ale postarší muž stál za svým a nakonec mladíka přesvědčil. Vypravěč jim měl jít za svědka, i když se mu sázka také nelíbila. Pak se ještě společně s anglickou dívkou uchýlili do pokoje postaršího muže. Tam se nejprve napili Martini a když služebná přinesla sekáček, kladivo a hřebíky, začal muž připravovat vše na to, kdyby vyhrál. Pravou rukou mladík škrtal zapalovačem a levou měl připoutanou ke stolu tak, že jí nemohl ani hýbat. Když mladík škrtl poosmé, najednou se otevřely dveře do pokoje. Vstoupila manželka postaršího muže a vše zarazila. Muž se totiž pravidelně sází a vyhrál již spoustu prstů a prohrál několik aut. Nechala ho jen deset minut samotného a opět ho to popadlo. Všem přítomným vysvětlila, že to auto vlastně není jeho, ale její. Všechen jeho majetek nad ním vyhrála, ale přišla při tom o mnoho prstů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 21.01.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Roald Dahl - Muž z jihuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­