ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dahl Roald (*13.09.1916 - †23.11.1990)

   
­­­­

Karlík a továrna na čokoládu

- z anglického originálu Charlie and the chocolate factory

Příběh je o malém chlapci, který se jmenuje Karlík Bucket. Karlík žije se svými rodiči a prarodiči v malém domečku. Jsou velmi chudí a nemají téměř co jíst. Ve městě, kde Karlík bydlí, je největší a nejúžasnější továrna na čokoládu. Vlastní ji Willy Wonka, jenž jednoho dne vyhlásí soutěž - pět dětí, které najdou kupóny v některých z jeho čokolád, bude moci jít do továrny a celou si ji prohlédnout. Karlík by moc chtěl najít kupón, ale Wonkovu čokoládu dostává jen jednou za rok na své narozeniny. Když jde ráno do školy, najde na zemi peníze. Jelikož má velký hlad, koupí si jednu čokoládu a zbytek peněz se rozhodne dát mamince. Protože však má opravdu obrovský hlad, koupí si ještě jednu a v ní objeví zlatý kupón. Spolu s dalšími dětmi jde na prohlídku továrny. Ostatním dětem se v průběhu prohlídky něco přihodí jejich vlastní nepozorností nebo neposloucháním Wonkových příkazů. Karlík jediný zůstane až do konce a Willy Wonka se rozhodne, že ho všemu naučí a továrnu mu daruje. Z Karlíka a jeho rodiny jsou rázem bohatí lidé vlastnící nejúžasnější továrnu na čokoládu na světě.

POZNÁMKY:

Knížka Karlík a továrna na čokoládu se dočkala filmového zpracování od slavného režiséra Tima Burtona, kde si Willyho Wonku zahrál Johnny Depp a Karlíka si zahrál Freddie Highmore.
Myslím si, že film je velmi povedený a až na malé detaily je věrnou kopií úžasné knížky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: KíťaMíťa, 02.12.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Roald Dahl - Karlík a továrna na čokoláduMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­