ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Corneille Pierre (*06.06.1606 - †01.10.1684)

   
­­­­
Pierre Corneille 2

Francouzský dramatik a lyrik, který se narodil 6. června 1606 v Rouenu v normandské úřednické rodině jako nejstarší ze 7 dětí (jeho mladší bratr Thomas byl také úspěšným dramatikem). Nejprve studoval u jezuitů a poté na právnické fakultě. V roce 1624 byl přijat do stavu obhájců při rouenském soudním dvoru. Obhajoby však nikdy nepronášel pro vadu řeči. O čtyři roky později si opatřil dva úřady královského advokáta - jednak se zabýval záležitostmi královského panství, jednak záležitostmi přístavního obchodu. Až v roce 1650 se úřadů vzdal a stal se prokurátorem Normandských stavů.

Již jako advokát vydal svou prvou básnickou sbírku - Smíšené básně, předtím dokonce svou prvou komedii Melita. V letech 1629-36 vydal několik komedií: Vdova, Galerie paláce, Společnice, Královské panství, Komická iluze, tragikomedii Klitandr a tragedii Medea s mythologickým námětem. Corneille měl vůbec antiku velmi v oblibě.

Od roku 1633 spolu s dalšími autory (dnes neznámými) spolupracoval na Komedii z Tulerií a rok na to uvedl tragikomedii Cid. Kolem díla od počátku byly vedeny spory o autorství. Spor nakonec vyřešila Francouzská akademie na zákrok Richelieho. Problémy kolem autorství se však Corneilla natolik dotkly, že se do roku 1640 autorsky odmlčel.

Až v roce 1640 napsal tragédie Horatius, Cinna, další rok tragedii Polyektos, v roce 1643 tragedii Smrt Pompejova, komedii Lhář, rok na to tragedii Rodoguna a komedii Pokračování Lháře.

V roce 1640 se také oženil s Marií de Lampériére, se kterou měl šest dětí. V roce 1647 byl zvolen do Francouzské akademie.

Do roku 1652 napsal další tragédie: Theodora, Heroklius, Nikomedes, Pertharit, Andromeda a komedii Don Sančo z Aragonu. Naprostý neúspěch Pertharita vedl k tomu, že se opět autorsky odmlčel a připravoval souhrnné vydání svých 22 her včetně komentářů.

V roce 1659 se přestěhoval do Paříže a znovu psal nové hry: tragédie Zlaté rouno, Sertorius, Sofonisba, Othon, Agesilaos, Attila, z nichž jen Agesilaos byla neúspěšná.

V roce 1667 již dramata nepsal, ale překládal novolatinské náboženské verše. K dramatům se vrátil v dalších letech a napsal Psyche - tragédii s baletem v roce 1671, Pulcherii a Surenu - obě u obecenstva propadly.

Zemřel 1. října 1684.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 08.02.2005

­­­­

Diskuse k životopisu
Pierre CorneilleMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­