ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Corneille Pierre (*06.06.1606 - †01.10.1684)

   
­­­­

Cid

Ve Španělsku věrně slouží králi Don Roderigo. Po návratu z války se pro lid stal hrdinou, proto si ho za manžela zvolila Dona Ximena, dcera Dona Gomeze. Mladý pár se již může připravovat na svatbu, protože má požehnání i Infantky, která je tajně do Roderiga zamilovaná, ale je si vědoma toho, že pro ni není společensky na její úrovni, a proto se ho vzdává ve prospěch Ximeny. Mezi otci snoubenců - Donem Diegem a Donem Gomezem - dojde k malicherné roztržce, když král Ferdinand I. si za učitele svého syna zvolil Dona Diega a nikoliv Dona Gomeze. Don Gomez je slavný starý válečník, ale Don Diego jej převyšuje morálními kvalitami, proto král zvolil jeho. To ale Dona Gomeze poníží a dojde k roztržce, při které vyzve Dona Diega, udeří ho do tváře a tím mu dá najevo, že je starý a nehodný souboje. Don Diego vyzve svého syna Dona Roderiga, aby ho v souboji pomstil. Don Roderigo se nechce bít, ví, že nemůže soubojem nic získat, buď bude poražen a zemře nebo vyhraje, zabije otce Ximeny a bude po svatbě. Nezbývá mu však nic jiného, než do souboje jít za čest svého otce. Souboj má velmi jednostranný průběh - Don Roderogi Dona Gomeze zabije. Ximena žádá na králi hlavu svého snoubence, protože jako dědička rodu musí chránit čest zemřelého otce. Nikoho nezajímá, že její otec nesmyslný souboj vyprovokoval.
Don Diego chce pochopitelně syna zachránit a společně s králem vymyslí, že Don Roderigo je vyslán do bitvy s Maury, kde se proslaví a vrátí se zpět jako vítěz. Ale i tak chce Ximena jeho hlavu, a když král nechce její přání na pomstu vyslyšet, nabídne svou ruku tomu, který bude s Donem Roderigem bojovat. K tomu se přihlásí Don Sancho, který má zájem získat Ximenu za manželku. Ximena se pevně drží rodových tradic a chce vidět Done Roderiga mrtvého, na druhé straně ho ale miluje. Král společně s Donem Roderigem vymyslí plán, který nakonec najde cestu z této zapeklité situace. Král oznámí Ximeně, že Don Roderigo byl v souboji Donem Sanchezem zabit, ona se rozpláče, vyzná se k lásce k Roderigovi, odmítne Dona Sancha a král jí řekne pravdu, že k souboji vůbec nedošlo. Než se Ximena rozmyslí, král mladý pár Ximenu a Dona Roderiga oddá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 07.02.2005

­­­­
­­­­

Diskuse k výpisku
Pierre Corneille - CidMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­