ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Vega Carpio Lope Félix (*25.11.1562 - †27.08.1635)

­­­­

Zahradníkův pes (2)

  • též Vladařka závist aneb Zahradníkův pes

Komedie o lásce, inspirovaná Boccacciovým Dekameronem, pojednává o Teodorovi odsouzeném na smrt a šťastném konci jeho anabáze v náručí jeho vyvolené.

HLAVNÍ POSTAVY:

Diana - žárlivá, ctižádostivá, bojovná, ambiciózní, před ničím se nezastaví
Teodor - chytrý, uvážlivý, nerozhodný, zoufalý

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Období renesance, italský Neapol

DĚJ:

Hraběnčin tajemník Teodor se snaží získat přízeň Marcely. To ale neunese žárlivá hraběnka Diana, která zoufale touží po jeho lásce. Bojí se ale přiznat pravdu díky rozdílům ve společenském postavení. Nakonec se rozhodne ho získat, zároveň se k němu však chová chladně a odmítavě. Teodor je zoufalý a neví si rady - Diana ho nejdříve odmítá, potom mu zase dává naději. Zmatený Teodor se nakonec rozhodne pro Marcelu. Když se to dozvídá Diana, zlomí ji to a přizná pravdu. On tedy odmítne Marcelu, která odmítnutí nese těžce. Chce se pomstít a začne svádět tajemníka Fabia ve snaze vzbudit v Teodorovi žárlivost, ale marně. Nakonec se ale vše vyřeší díky Tristanovi, který řekne šlechtici, že Teodor je jeho ztracený syn, čímž vyřeší rozdíl ve společenském postavení a Diana s Teodorem se mohou zasnoubit.

VLASTNÍ NÁZOR:

Upřímně, z knihy jsem byla docela zmatená. Zřejmě mi chybí Vegův temperament na zachycení všech rozporuplných okamžiků. Přeskakování přízně mezi Marcelou a Dianou jsem také občas nechápala. Rozhodně bych tam sama nenašla, co vlastně název naznačuje, až když jsem si přečetla přísloví, došlo mi, že se jedná o Dianino chování k Teodorovi.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Matejkova, 30.03.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Lope Félix de Vega Carpio - Zahradníkův pes (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­