ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Vega Carpio Lope Félix (*25.11.1562 - †27.08.1635)

   
­­­­

Zahradníkův pes

- hra o třech dějstvích

HLAVNÍ POSTAVY:

Diana, hraběnka z Belforu - žena toužící po vřelém citu, jehož se jí nedostává, ctižádostivá, žárlivá
Teodor, sekretář hraběnky Diany - čestný, nerozhodný
Tristan - moudrý, oddaný, lstivý sluha Teodora

Hraběnčiny komorné:
Marcela - miluje Teodora, nechce se ho za žádnou cenu vzdát, pomstychtivá
Anarda - přítelkyně Marcely, miluje Tristana
Dorotea - vychytralá, podlézavá

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

markýz Ricardo, hrabě Federico, hrabě Lodovico - hraběnčiny nápadníci
Fabio - hraběnčin komorník
Otavio - majordom

OBSAH:

Toto dílo napsal Lope de Vega pravděpodobně v roce 1613. Námět našel v Boccacciově Dekameronu. Jde o sedmou povídku pátého dne, kde je arménský chlapec Teodoro zajat piráty a prodán šlechtici na Sicílii. Zamiluje se do jeho dcery a když dívka otěhotní, je odsouzen k smrti. Na popravišti v něm arménský vyslanec pozná svého syna a příběh končí svatbou. Ve hře Zahradníkův pes tento příběh figuruje v pozměněné podobě pouze jako smyšlenka, která je prostředkem k dosažení cíle.
Děj se odehrává v Neapoli, kde se hraběnčin tajemník Teodor dvoří Marcele, což vyvolá v hraběnce nesnesitelnou žárlivost a zároveň touhu po lásce. Hraběnka se bojí své city dát najevo, protože si uvědomuje, že stavovský rozdíl je velkou překážkou v jejich vztahu. Diana tedy rozehrává vášnivou a odvážnou hru, ve které Teodor zatouží po vyšším postavení a nakonec se zamiluje do hraběnky. Je to krutá hra, ve které se Diana snaží na jedné straně ulovit Teodora a na druhé straně se k Teodorovi chová jako zahradníkův pes. Odtud název: "Zahradníkův pes zelí nežere, ale jinému ho nepřeje." (španělské přísloví) Teodor je zmatený. Hraběnka mu střídavě dává naděje, že si urozené nápadníky nevezme a poté ho zase odmítá. Teodor se po všech útrapách nakonec rozhodne vzít si Marcelu. Jakmile se ale o tom dozví Diana, odhodí svou masku a vyzná Teodorovi lásku. Teodor musí zase odmítnout Marcelu, kterou nemiluje a chtěl si ji vzít jen "na truc". Marcela odmítnutí těžce nese a chce se pomstít tím, že se snaží v Teodorovi vzbudit žárlivost, a proto svádí Fabia, hraběnčina komorníka. Celá zápletka je vyřešena nastrojenou lstí, kterou vymyslel Tristan: namluví jistému šlechtici, že právě Teodor je jeho kdysi dávno ztraceným synem - rázem je tedy Teodor Dianě roven a jsou ihned zasnoubeni. Zdá se, že už nic nemůže bránit svatbě, ale Teodor je velmi zarmoucen, že bude muset celý život žít s touto lží. Dianě tedy řekne pravdu. Dianě vůbec nevadí, že Teodor není šlechtic, žádá Tristana, aby toto tajemství zachoval pro čest rodu.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Je zde především zobrazen vášnivý cit v jeho proměnách zasazený do poutavého příběhu. Cit je obvykle v konfliktu s racionálním uvažováním. Důležitou roli hraje otázka cti, která je podle názoru básníka cennější než život. Touha po sňatku s ženou z vyšší vrstvy naznačuje také Lopeho ctižádost patřit ve společenském žebříčku co nejvýše.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Gmogna, 10.05.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Lope Félix de Vega Carpio - Zahradníkův pesMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­