ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Heine Heinrich (*13.12.1797 - †17.02.1856)

­­­­
Heinrich Heine

Narodil se 13. prosince 1797 v Düsseldorfu v rodině obchodníka s látkami a lékařky. Otec chtěl, aby pokračoval v jeho stopách, ale on se rozhodl pro studium práv na univerzitě v Bonnu, kde ho finančně podporoval jeho strýc, hamburský bankéř. Heine se velmi zajímal o kulturní život, soustředěný zejména do literárních salónů, navštěvoval také přednášky německé literatury a historie.

Po promoci r.1825 sice nenašel trvalé zaměstnání, ale jeho cestopisné črty a fejetony začaly vzbuzovat velkou pozornost. Sbírka Kniha písní (Buch der Lieder) obsahovala básně romantického ladění, které do té doby vycházely většinou v časopisech. V jeho lyrice je patrný vliv lidové poezie. Pomocí pochmurných postav, mrtvých milenců a dalších romantických prvků vyvolává ve čtenářích baladickou až hrůzostrašnou náladu.

Básně ze sbírky Cesta Harcem (Die Harzreise) a z dvou cyklů Severního moře (Nordsee) zachycují hlubší city a autorův vztah ke společenským problémům. Do popředí se také dostává politická poezie kritizující sociální křivdy. Protože tyto básně vynikaly jednoduchostí a melodičností, byly oblíbené, některé dokonce zlidověly nebo byly zhudebněny významnými skladateli.

V Obrazech z cest (Reisebildern) vytvořil Heine nový druh fejetonu, jakousi směs žánrových obrazů a společensko-politické satiry. Tato próza v sobě skrývá romantické i realistické črty z cest po Německu, Anglii a Itálii, se satirickými narážkami, úvahami, lyrickou poezií a revoluční publicistikou. Zesměšňuje přehnanou morálku, nacionalismus a militarismus.

Po červencové revoluci odešel do Paříže, kde žil až do konce svého života. Přátelil se s Balzacem, G.Sandovou, A.Dumasem a stýkal se i s K.Marxem. Pravidelně přispíval do časopisů Vorwärts a Deutsch-französische Jahrbücher, psal také své nejrevolučnější Časové básně (Zeitgedichte).

V roce 1835 v Německu zakázali vydávání jeho knih, takže ho začaly trápit finanční starosti. Proti útokům měšťanských radikálů namířil svůj satirický epos Atta Troll: Sen noci svatojánské (Atta Troll: Ein Sommernachtstraum), v němž bojoval proti literatuře, která je sice tendenční, ale ne umělecká.

O rok předtím se seznámil s mladou pařížskou prodavačkou Créscence Eugénií Miratovou, jím nazývanou Matilda, a později se s ní oženil. Od dětství trpěl bolestmi hlavy - v roce 1845 téměř úplně oslepl a ochrnul po celém těle, ani potom se ale nepřestal zajímat o osudy své země.

Celkový význam jeho tvorby spočívá v propojení lidových, klasických a romantických prvků německé literatury a jejich rozvinutí v tehdejších podmínkách.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kit, 09.11.2004

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Heinrich Heine







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)