ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nestroy Johann Nepomuk (*07.12.1801 - †25.05.1862)

   
­­­­
Nestroy

Johann Nepomuk Eduard Ambrosius Nestroy se narodil 7. prosince roku 1801 v Vídni a zemřel 25. května roku 1862 ve Štýrském Hradci.
Byl to rakouský dramatik. Byl synem advokáta českého původu.
Studoval práva ve Vídni, záhy působil jako operní pěvec a herec ve Vídni, Amsterodamu, Brně a Štýrském Hradci.
Komický talent prokázal v Theater an der Wien od roku 1831; tehdy začal psát komedie.
Od roku 1846 působil v leopoldstadtském divadle. V letech 1854 až 1860 byl jeho ředitelem.
V letech 1861-1862 žil ve Štýrském Hradci a v Bad Ischl.
Byl oblíbeným hercem, vedle Grillparzera, Raimunda a Anzengrubera. Byl největším rakouským dramatikem 19. století a představitelem lidového vídeňského dramatu. Byl mluvčím maloburžoazních revolučních nálad a kritikem současné společnosti. Hry založené mimo jiné i z cenzurních důvodů na improvizaci zaměřoval proti metternichovskému režimu; byl za to často pokutován. Napsal 83 her, na pozadí všedního dne vykreslil se satirickou nadsázkou bezcharakterního šosáka, degenerovanou šlechtu a rozpory doby. Vložené písně podtrhují lidový ráz. Tak je tomu i ve slavné hře Zlý duch Lumpácivagabundus anebo Ludrácký trojlístek (Der böse Geist Lumpazivagabundus oder Das liederliche Kleeblatt), kde autor zdůrazňuje sílu lidské moudrosti. Úspěšná byla i hra Chce mít svou švandu aneb Kupečtí mládenci v hlavním městě nebo Talisman (Der Talisman). Revoluční fraška Svoboda v Kocourkově (Freiheit in Krähwinkel) je nesena demokratickým duchem. Nestroy ovlivnil řadu dramatiků, například Horvátha, Dürrenmatta. Podle Nestroye byla vytvořena řada her i v češtině - například Rozpustilé holky ve škole, Teta z Bruselu, Komedie z kornoutu. Velmi úspěšná byla montáž Nestroyových her Provaz o jednom konci.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Maruš, 25.12.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Byt k pronajmutí
­­­­

Diskuse k životopisu
Johann Nepomuk NestroyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­