ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Horváth Ödön von (*09.12.1901 - †01.06.1938)

­­­­
Ödön von Horváth

Edmund Josef von Horváth, známý jako Ödön von Horváth, se narodil 9. prosince 1901 ve Fiume (dnes Rijeka) a tragicky zemřel 1. června 1938 v Paříži. Dožil se tedy necelých 37 let. Byl to velmi známý rakousko-maďarský spisovatel 20. století. Stal se slavným především za svá díla Povídky z vídeňského lesa (1931, Geschichten aus dem Wiener Wald), Víra, láska, naděje (1932, Glaube, Liebe, Hoffnung), Kazimír a Karolína (1932, Kasimir und Karoline), Mládež bez Boha (1937, Jugend ohne Gott) a Dítě naší doby (1938, Ein Kind unserer Zeit).

Ödön von Horváth se narodil v Rijece v Chorvatsku jako první syn diplomata Dr. Ödön Josef von Horvátha a Marie Lulu Herminy. Jeho otec pocházel ze Slavonie a patřil k nižší šlechtě, což se vyznačuje písmenem "h" na konci příjmení. Matka byla z maďarsko-německé rodiny vojenského lékaře.

Roku 1902 se celá rodina přestěhovala do Bělehradu a v roce 1908 do Budapešti, kde se Ödön učil doma v maďarštině. Roku 1909 byl jeho otec přeložen do Mnichova. Ödön zpočátku zůstal v Budapešti a navštěvoval zde arcibiskupský internát Rákóczianum. O čtyři roky později, tedy v roce 1913, se konečně přestěhoval ke svým rodičům do Německa a naučil se německy. Po dlouhém stěhování se nakonec usadili ve Vídni. V roce 1919 v soukromém gymnáziu složil maturitu a zapsal se na Mnichovskou univerzitu.

Roku 1920 začal Horváth psát. Od roku 1923 žil především v Berlíně a Salzburgu a věnoval se intenzivně psaní, avšak zničil spoustu textů z tohoto období. Ödön nevstoupil do žádné strany, ale sympatizoval s levicí. Ve svých dílech značně varuje před fašizmem. Následně nato roku 1929 vystoupil z katolické církve. Horváthova sláva dosáhla vrcholu roku 1931, když mu byl udělen tzv. Kleist-Preis (německá literární cena) a Povídky z vídeňského lesa měly svoji premiéru v divadle. Když SA vtrhla do domu jeho rodičů v Murnau, konečně se rozhodl přiklonit k nacionálnímu socializmu a stal se členem Unie národních spisovatelů.

Horváthovy hry se přestaly hrát a jeho finanční situace se tímto výrazně zhoršila. Teprve v roce 1937, kdy v Amsterdamu vyšla jeho kniha Mládež bez Boha, mohl slavit další úspěch. Román byl přeložen do mnoha jazyků, avšak hned v roce 1938 byl dán na listinu škodlivých a nežádoucích knih. Ještě toho samého roku odjel do Paříže, aby s režisérem Robertem Siodmakem dojednal zfilmování jeho knihy Mládež bez Boha. Když odcházel domů, ještě onoho večera ho na Champs-Élysées při velké bouřce trefila větev do hlavy a takto ho tragicky usmrtila.

Od 7. června 1938 spočívá na hřbitově Saint-Ouen (část A, skupina M, číslo 4) v Paříži. V 60. letech byla jeho tvorba doceněna a on je dodnes nazýván klasikem moderny.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eliška Tesárková, 30.05.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Ödön von HorváthMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­