ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dürrenmatt Friedrich (*05.01.1921 - †14.12.1990)

   
­­­­

ŽIVOTOPIS č.1 - Vendi, Litae[zavinac]seznam.cz

Friedrich Dürrenmatt byl švýcarský německy píšící dramatik, prozaik, esejista, grafik, kreslíř a divadelní kritik. Studoval teologii, filozofii a literaturu. Od roku 1970 se věnoval pouze literární tvorbě, která byla ovlivněna expresionismem, brechtovskou poetikou epického dramatu a divadla. Ve svých hrách volí náměty mnohdy z historie a paroduje literární i mytologické motivy, vždy však směřuje k současnosti, přesvědčen, že spisovatel se má potýkat s problémy soudobé společnosti a efektně, divácky přitažlivě a provokativně ukazovat její konflikty. Často vytváří tzv. modelové hry, v nichž rozpory moderního světa vyhání na ostří nože a předvádí nejhorší možné řešení konce. Používá přitom prostředků grotesky, paradoxu, tragikomedie i absurdních prvků.

Friedrich Dürrenmatt bývá řazen do proudu absurdního dramatu.


ŽIVOTOPIS č.2 - J. Kloudová, Aktij007[zavinac]centrum.cz

Friedrich Dürrenmatt se narodil 5. ledna 1921 ve vesnici Konolfingen u Bernu. Byl švýcarský spisovatel, malíř a světoznámý dramatik.

Roku 1935 se přestěhovali do Bernu. Friedrich nejdříve navštěvoval bernské gymnázium, později přestoupil na Humboldtianum, kde složil maturitu. Nebyl nijak zvlášť dobrým žákem.

Ještě v Konolfingenu začal kreslit a malovat. Později si sám ilustroval některá svá díla. Malování pro něj znamenalo jistý způsob uvolnění. I přes své umělecké nadání studoval v Curychu filozofii, germanistiku a přírodní vědy, po prvním semestru pak pokračoval v Bernu.

Jeho prvním dílem bylo Psáno jest (Es steht geschrieben) a premiéru mělo roku 1947. V témže roce se oženil s herečkou Lotti Geisslerovou a společně se přestěhovali do Ligerzu u Bielského jezera. Zde vznikl kriminální román, který dnes patří ke standardní povinné četbě na německých gymnáziích - Soudce a jeho kat (Der Richter und sein Henker).

Počáteční roky byly pro Dürrenmattovi finančně náročné. Později se situace zlepšila díky německému rozhlasu. Začal psát detektivní romány a rodina se přestěhovala do Neuchâtelu.

V roce 1952 vzniklo divadelní představení Manželství pana Mississippi (Die Ehe des Herrn Mississippi), s nímž slavil první velký úspěch na jevišti. Celosvětový úspěch mu ale přinesla až komedie Návštěva staré dámy (Der Besuch der alten Dame). Další vzestup zaznamenal díky divadelní hře Fyzikové (Die Physiker).
Za svá díla získal mnohá ocenění, například Rakouskou státní cenu za evropskou literaturu. V šedesátých letech dosáhl Dürrenmatt vrcholu své tvorby.

V roce 1983 mu zemřela jeho manželka Lotti. Friedrich se o rok nato znovu oženil, tentokrát s herečkou, filmařkou a novinářkou Charlotte Kerrovou. Spolu natočili film Portrét jedné planety (Porträt eines Planeten).

14. prosince 1990 zemřel Friedrich Dürrenmatt v Neuchâtelu (= Neuenburg v německy hovořících zemích) ve věku 69 let. Charlotte sepsala vzpomínky na jejich společně strávený čas v knize Žena v červeném plášti (Die Frau im roten Mantel).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 09.11.2009

­­­­

Diskuse k životopisu
Friedrich DürrenmattMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­