ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kvapil Jaroslav (*25.09.1868 - †10.01.1950)

   
­­­­
Jaroslav Kvapil
  • český dramatik, významný divadelní režisér, básník

Narodil se jako syn lékaře 25. září 1868 v Chudenicích, okres Klatovy. Po vystudování gymnázia v rychlém tempu vystřídal studium lékařství, filologie a práv. Ještě v době studií publikoval své první básně ve Světozoru. Po ukončení studií se stal literárním a divadelním referentem Hlasu národa, později redaktorem Národních listů a časopisu Zlatá Praha.

Od roku 1900 se stal dramaturgem Národního divadla, o čtyři roky později se oženil s přední českou herečkou Hanou Kvapilovou rozenou Kubešovou. V roce 1906 se stal vrchním režisérem Národního divadla a v roce 1912 šéfem činohry. Od roku 1921 byl šéfem činohry Vinohradského divadla.

Po smrti své manželky se básnicky odmlčel, věnoval se pouze divadelní práci. V době prvé světové války vedl odboj českých umělců proti Rakousku-Uhersku a z jeho popudu vznikl Manifest českých spisovatelů, který hlásal národní samostatnost. Po vzniku republiky krátce pracoval na ministerstvu, ale nakonec se vrátil k divadlu. Rovněž za druhé světové války se hlásil k českému odboji, od roku 1944 byl vězněn v koncentračním táboře. V roce 1946 mu byl udělen titul Národní umělec za vynikající celoživotní tvorbu. Zemřel 10. ledna 1950 v Praze.

Je oslavován jako největší dramaturgická a režisérská osobnost našeho divadla.

Z jeho díla je nejznámější zdramatizovaná pohádka Princezna Pampeliška (1897), libreto k Dvořákově opeře Rusalka (1901). Významně se také podílel na překladu dramatika Ibsena a Björnsona.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 25.10.2005

­­­­

Diskuse k životopisu
Jaroslav KvapilMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­