ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kvapil Jaroslav (*25.09.1868 - †10.01.1950)

­­­­
Jaroslav Kvapil
  • český dramatik, významný divadelní režisér, básník

Narodil se jako syn lékaře 25. září 1868 v Chudenicích, okres Klatovy. Po vystudování gymnázia v rychlém tempu vystřídal studium lékařství, filologie a práv. Ještě v době studií publikoval své první básně ve Světozoru. Po ukončení studií se stal literárním a divadelním referentem Hlasu národa, později redaktorem Národních listů a časopisu Zlatá Praha.

Od roku 1900 se stal dramaturgem Národního divadla, o čtyři roky později se oženil s přední českou herečkou Hanou Kvapilovou rozenou Kubešovou. V roce 1906 se stal vrchním režisérem Národního divadla a v roce 1912 šéfem činohry. Od roku 1921 byl šéfem činohry Vinohradského divadla.

Po smrti své manželky se básnicky odmlčel, věnoval se pouze divadelní práci. V době prvé světové války vedl odboj českých umělců proti Rakousku-Uhersku a z jeho popudu vznikl Manifest českých spisovatelů, který hlásal národní samostatnost. Po vzniku republiky krátce pracoval na ministerstvu, ale nakonec se vrátil k divadlu. Rovněž za druhé světové války se hlásil k českému odboji, od roku 1944 byl vězněn v koncentračním táboře. V roce 1946 mu byl udělen titul Národní umělec za vynikající celoživotní tvorbu. Zemřel 10. ledna 1950 v Praze.

Je oslavován jako největší dramaturgická a režisérská osobnost našeho divadla.

Z jeho díla je nejznámější zdramatizovaná pohádka Princezna Pampeliška (1897), libreto k Dvořákově opeře Rusalka (1901). Významně se také podílel na překladu dramatika Ibsena a Björnsona.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 25.10.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Jaroslav KvapilMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)